× Pojďte do toho s námi.

Rozpočtová odpovědnost je věcí nás všech

26. 10. 2011

Jedním z nejdůležitějších sdělení na právě proběhlém celostátním sněmu byl příspěvek prvního místopředsedy a ministra financí Miroslava Kalouska. Pan ministr nám všem svým velmi jasným a osobitým způsobem sdělil, že: „…dobře již bylo“ a apeloval na všechny členy TOP 09 k výrazné rozpočtové odpovědnosti při tvorbě rozpočtů obcí, měst a vyšších územních celků pro rok 2012. A to všude tam, kde zástupci TOP 09 nesou za tato hospodaření svůj díl odpovědnosti a mohou tvorbu rozpočtů ovlivnit.

Jak dokazuje nejnovější vývoj dluhové krize v rámci eurozóny zvláště v zemích, na které je naše vývozně orientovaná ekonomika zásadním způsobem závislá, jeho slova jsou v plné míře potvrzována.

V rámci novely rozpočtového určení daní (RUD) předkládané z iniciativy poslanců TOP 09, kdy se ve velké míře zvýší příjmy obcí a měst vyjma statutárních měst o nemalé prostředky, nabyli někteří zastupitelé pocit, že právě teď nastal správný čas na další zadlužování svých měst a obcí. V této souvislosti je potřeba podotknout, že banky s největší pravděpodobností budou sice velmi obezřetně, ale nakonec velmi rádi půjčovat, protože podnikatelská sféra si bude půjčovat v nastávající hospodářské stagnaci až recesi s velkou opatrností.

V současné době předkládaný návrh státního rozpočtu pro rok 2012 do Parlamentu České republiky reflektuje růst HDP ve výši 2,5 %, ale již nyní je jasné, že vzhledem k blížící se krizi v eurozóně budou tato čísla v prvním pololetí korigována. Budou muset přijít řešení k posílení příjmové části státního rozpočtu a zároveň v redukci výdajů státního rozpočtu, pokud má Česká republika obstát a nepropadnout se na úroveň států hodných zvláštní pozornosti ze strany Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Věřím, že mnozí z Vás, kteří tento článek dočtou až sem, budou pokračovat vyhledáním materiálu ze sněmu, kde je projev Miroslava Kalouska uložen.

Zdeněk Harapát
předseda Krajského výboru TOP 09 Královéhradecký kraj

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme