Politik kvůli hrozícímu střetu zájmů odstoupí

11. 1. 2012

Rezignaci Zdeňka Harapáta, předsedy krajské TOP 09, včera na mimořádné valné hromadě městské společnosti Tepelné hospodářství přijali královéhradečtí radní. Harapát v pondělí oznámil, že odejde z představenstva kvůli možnému střetu zájmů. „Každý musí respektovat zákony České republiky. Proto jsem z důvodu možného střetu zájmů, na který jsem sám u své osoby upozornil, včera oznámil své odstoupení z funkce na nejbližší valné hromadě. Je to pro mě osobně jasný a transparentní postup,“ uvedl Harapát. Řádná valná hromada se uskuteční až v květnu, dnes se sejde představenstvo společnosti.

Politik už deset let podniká ve stejném oboru, což obchodní zákoník nedovoluje. Městská firma sice s jeho soukromými firmami neobchodovala, ale podle právníků podnikatel minimálně mohl zneužít získané informace. „Pro jeho firmy znamená určitou výhodu, že sedí v představenstvu. Je to latentní střet zájmů, který se ale špatně dokazuje,“ uvedl Martin Kameník z organizace Oživení zabývající se korupcí ve státní správě.

Koho strana TOP 09 nominuje místo Harapáta, zatím není jasné, ale chce v Hradci prověřit i další své členy ve statutárních orgánech městských společností. Harapát vyzval radní, aby to samé udělali i v dalších městských společnostech: „Doporučujeme radním, aby v obdobných případech, které nepochybně existují, postupovali stejným způsobem.

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme