Mám povinnost nezkazit to předkům

13. 10. 2016
Ve druhém kole voleb do Senátu, které se uskuteční v pátek a sobotu, voliči rozhodnou mezi Tomášem Czerninem (TOP 09) a Janem Malým (ANO 2011). 

JIČÍN Jeho předek byl jedním ze 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře. Lesník a emědělec Tomáš Czernin z Dymokur (TOP 09) však v prvním kole voleb do Senátu Bílou horu nezopakoval. Naopak: v prvním kole zvítězil a vyšachoval tak i obhajujícího favorita Josefa Táborského (ČSSD). 

* Máte necelý týden na to přesvědčit lidi, aby šli volit v druhém kole, které mívá ještě horší účast než to první. Jakou máte taktiku? 

Pracovali jsem na tom celý víkend a já věřím, že jsem v prvním kole dostal hlasy od odpovědných voličů, kterým opravdu jde o budoucnost země, a kteří mě znají jako odpovědného člověka a hospodáře, takže věřím, že přijde podstatná část mých voličů znovu. 

* Budete se snažil přilákat i ty, kteří vás v prvním kole nevolili? 

Samozřejmě, mám už domluvenou podporu od Ivana Doležala z ODS. Chtěl bych být kandidátem a alternativou pro voliče kandidátů demokratických stran, kteří neuspěli. 

* Budete mít čas ještě vyrazit mezi lidi při kampani? 

Doufám, že budu. Dnes máme velkou poradu, v úterý mám duely v rozhlase a televizi, ale ve středu a ve čtvrtek bych určitě byl rád mezi lidmi. A mám i spolupracovníky, kteří se mě budou snažit mezi lidmi nahradit. 

* Váš protikandidát je ze strany, která je momentálně mezi některými lidmi hodně v kurzu bez ohledu na samotné osobnosti kandidátů. Máte taktiku i na toto? 

Já už jsem víckrát zmiňoval, že si v poslední době politici uvykli lidi strašit a poté jim nabízet líbivá řešení a bohužel politické hnutí ANO 2011 mezi ně patří a já jej nepovažuji za demokratickou stranu. Ona to ani strana není. Rozhodně to není demokratická alternativa. Věřím, že v našem okrsku je dostatek rozumných lidí, kteří si to uvědomují. 

* Myslíte, že vám u voličů může pomoct vaše známé jméno spjaté s historií? 

Já se na to nespoléhám, je to něco, o co jsem se sám nezasloužil. Beru to spíš pro sebe jako závazek, protože vím, že moji předkové toho pro naši zemi udělali dost a podíleli se 900 let na jejím budování. Moje povinnost je to nezkazit. 

* Sám sebe označujete za lesníka a zemědělce. 

Tím právě zdůrazňuju, že já jsem tu hospodářem na chvilku a moje povinnost je uchovat vše tak, aby na tom mohli hospodařit i ti, kteří přijdou po mně. Tedy v zemědělství do půdy vracím to, co si z ní beru. A stromy, které sklízím, na nich nemám žádnou zásluhu, ty připravil můj pradědeček. Takže z těch, které já zasadím, už nic mít nebudu, ty budou pro mého pravnuka a ty, kteří tam budou hospodařit. 

* Politiku chcete dělat podobně? 

Určitě, odpovědná politika se nedělá pro jedno volební období, ale i pro další generace. 

* Co bude vaším hlavním tématem pro Jičínsko a Nymbursko, pokud o víkendu uspějete? 

To se právě týká té budoucnosti. Mně se zásadně nelíbí, jak se u nás v poslední době zachází s ornou půdou. To se teď týká zvlášť Nymburska, kde se mi nelíbí záměry na výstavbu čínských montoven. To nám nic nepřinese, tam se pak pracuje za velice nízké mzdy, které pro naše lidi nejsou přijatelné, takže se tam dovezou agenturní pracovníci. Navíc tam nikdo nestojí o naše chytré hlavy a šikovné ruce, protože tam se provádí jen velmi jednoduché úkony a veškerá přidaná hodnota se odvede do ciziny. Na Jičínsku pak vidím jako velký problém tranzitní dopravu. 

Fakta Senátní volby Jičínsko, 1. kolo 
Tomáš Czernin (TOP 09) 28,51 
Jan Malý (ANO) 25,11 
Josef Táborský (ČSSD) 14,18 
Věra Beranová (KSČM) 11,49 
Ivan Doležal (ODS) 10,25 
Jiří Fiala (Rozumní) 7,25 
Vladimír Dryml (Úsvit) 3,18 

Odpovědná politika se nedělá pro jedno volební období, ale i pro další generace.

MF Dnes
Michaela Rambousková

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme