Spojenci pro Královéhradecký kraj podepsali koaliční smlouvu

Podpisem smlouvy se ke koaliční spolupráci v kandidatuře do podzimních krajských voleb v Královéhradeckém kraji v pondělí zavázali TOP 09, Hradecký demokratický klub (HDK) a Liberálně ekologická strana (LES). O přízeň voličů se budou ucházet na společné kandidátce jako Spojenci pro Královéhradecký kraj.

2. 6. 2020

Dokument v Hradci Králové podepsali předsedové jednotlivých subjektů Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Pavlína Springerová (HDK), Martin Bursík (LES) a náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09), ředitel MAS Království – Jestřebí hory, o. p. s. Jan Balcar (LES). Spojence vede ke společné kandidatuře přesvědčení, že v Královéhradeckém kraji je prostor pro silnou středopravou koalici kandidujících subjektů, která má lepší potenciál oslovit voliče než při samostatné kandidatuře. Zároveň byli představeni společní kandidáti do Senátu ředitel ZŠ a MŠ Trivium Plus v Dobřanech Jan Grulich (TOP 09) pro obvod Rychnov nad Kněžnou a právník Jan Holásek (BEZPP) pro obvod Hradec Králové. Kandidáty osobně podpořil první místopředseda TOP 09 a senátor v obvodě Jičín Tomáš Czernin.

„Nechme stranou, co je nejlepší pro nás. Na prvním místě jsou teď zájmy Královéhradeckého kraje, kterému nejvíc prospěje zdravý rozum kandidujících stran. My ukazujeme, že jsme schopni domluvit se na společném postupu už před volbami, takže po volbách, a zejména při řízení kraje, to dokážeme také. Témat našeho volebního programu bude víc, ale určitě mezi nimi dominuje zdravotnictví, doprava, podpora rodin, bezpečnost, vzdělávání, ochrana před dopady změny klimatu a promyšlený rozvoj kraje," vysvětluje lídr kandidátky Aleš Cabicar (TOP 09), který v současné krajské koalici zastává post náměstka hejtmana pro zdravotnictví. Spolu s ním se nejen v první desítce objevují další osobnosti, které denně promlouvají do života Královéhradeckého kraje.

„TOP 09, HDK i LES spojují nejen názory na krajská témata, ale například i silná proevropská orientace. Pokládám za důležité promítat do fungování kraje i evropské souvislosti, ať už hovoříme o otázkách vzdělávání, inovací, cestovního ruchu či podnikání. Měli bychom mít ambici být krajem vzdělaných lidí, vyhledávaného turisty pro své přírodní a historické krásy, ale také investory se silným inovačním potenciálem a vysokou přidanou hodnotou," říká Pavlína Springerová (HDK), prorektorka Univerzity Hradec Králové pro strategii a rozvoj, která je dvojkou na spojenecké kandidátce.

Na otázky odpovědného rozvoje kraje a souvislosti dopadů na životní prostředí upozorňuje Jan Balcar, ředitel MAS Království - Jestřebí hory, o. p. s., který se o přízeň voličů uchází jako pátý na kandidátce. „Mít na paměti životní prostředí neznamená blokovat rozvoj. Jde o takový úhel pohledu, který obě věci nestaví do protikladného vztahu, ale spíš hledá jejich soulad a styčné plochy, kde se mohou doplňovat. Jednoduše řečeno jedno nesmí válcovat druhé. I v našem kraji máme spoustu výzev k řešení, stačí zmínit jen otázky sucha a nedostatku vody v krajině. Řešení tohoto tématu je dostatečná výzva pro celé volební období nového vedení kraje," upozorňuje Jan Balcar (LES).

Třetím na kandidátce spojenců je Libor Koldinský, starosta Týniště nad Orlicí. Číslo čtyři má starosta Červeného Kostelce Rostislav Petrák. Na šestém místě je lékař Zdeněk Fink, primátor Hradce Králové v letech 2010-2018. Sedmička připadla Matěji Havlovi, řediteli Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Pod osmičkou kandiduje Silvie Šidáková, primářka rehabilitačního oddělení nemocnice v Trutnově. Jako devátý jde do volebního klání Milan Sommer, předseda krajského finančního výboru a bývalý ředitel finančního úřadu v Jaroměři. První desítku uzavírá Kamil Slezák, místostarosta Broumova.

Volby do krajských zastupitelstev a Senátu se budou konat 2. a 3. října 2020.

Romana Matula

Krajská manažerka TOP 09 Královéhradecký kraj

Galerie
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme