28. 8. 2014

To je název výstavy nádherných fotografií ze života této chudé země, která je instalována v kavárně u Ferdinandova pramene. Vernisáž, jež se konala 8. Srpna v podvečer, doprovodil slovem předseda sdružení Namasté Nepál, odborník na geografické názvosloví RNDr. Tomáš Beránek CsC. Nepál navštívil 10x a má rád tamní krajinu a úžasné lidičky. Jezdí i do jiných zemí Asie a Afriky. Na svých cestách fotografuje, publikuje své zážitky a vypráví o nich na přednáškách s diashow. Vysvětlil mi, že Namasté Nepál je občanské sdružení, jehož posláním je humanitární, vzdělávací a kulturní podpora lidí v Nepálu a přibližování života lidí v Nepálu lidem v ČR. Název sdružení vychází z nepálského pozdravu (namasté by se dalo přirovnat k našemu ahoj nebo dobrý den). Aktivity občanského sdružení se dají rozdělit do několika oblastí. Tou nejzajímavější je projekt Úsměv z Nepálu, který funguje na principu „adopce na dálku“. Další oblastí, na kterou se chceme soustředit, je všeobecná podpora vzdělání v rámci projektu Vzdělání pro Nepál, tedy konkrétně výstavba škol, vysílání dobrovolných učitelů angličtiny do nepálských škol, pořádání kurzů čtení a psaní pro negramotné dospělé Nepálce nebo kurzy práce s počítačem.

Dále Vám nabízíme cestu Netradičně Nepálem. Buď Vám poskytneme odborné poradenství pro cestovatele anebo Vás spojíme s trekovou agenturou Buddha Eye Treks, která Vám nabídne ještě více možností. I touto cestou pomůžete dobré věci - zaměstnanci této agentury se totiž vzdávají části své mzdy ve prospěch nepálské nadace DCWC (někteří dokonce celé své mzdy). Velmi specifickou činností sdružení je prodej originálních rukodělných výrobků v Nepálském obchůdku.

Všechno, co byste rádi věděli o jednotlivých aktivitách a o možnostech pomoci těmto chudým a velmi málo vzdělaným lidem se dozvíte na stránkách www.namastenepal.cz. Určitě navštivte výstavu u Ferdinandova pramene (pouze o víkendu do konce srpna), najdete tam krásné fotografie dětí, lidí i přírody. (dkp)

Kontakt se šviháky navázal prostřednictvím paní Markéty Monsportové RNDr. Vítězslav Padevět, když hledal prostor pro tuto výstavu.  Jedná se o charitativní akci, kdy výtěžek z prodeje fotografií jde na stavbu škol v Nepálu. „Sdružení Namasté Nepál,“ vysvětlil pan doktor, „jsem poznal na internetu náhodou, když sháněli finanční prostředky na první „Bambusovou školu“. Zaujaly mne aktivity sdružení a také  to, že školu navrhovali architekti z našeho kraje - manželé Kostnerovi. V letošním roce jsem se již aktivně zapojil do realizace stavby další školy . Navštívil jsem spolu s Dr. Beránkem, předsedou sdružení, Nepál, abychom společně vytipovali další vhodná místa v nejchudších oblastech pro stavbu škol. Ve stejné době navštívila Nepál i delegace Parlamentu ČR vedená  panem.Schwarzenbergem. Potkali jsme se krátce na bambusové škole. Setkání bylo velice příjemné včetně příslibu osobní pomoci při dalších projektech.“

Štítky