Ve starobylém klášteře se rokovalo o vztahu politiky a náboženství

27. 4. 2014

Ve starobylém klášteře v centru Evropy zazněla 27. března velmi otevřená slova o duchovních základech Evropy i o vztahu politiky a náboženství.

 Vedle profesora z tyrolského Brixenu a maďarského arcibiskupa vystoupil spolkový president Republiky Rakousko i president Evropské rady. Do cisterciáckého kláštera v Heiligen Kreuz byla pozvána také Nina Nováková, poslankyně za TOP09.

Otevřenost a filosofický tón, tak lze charakterizovat projev rakouského presidenta Heinze Fischera.

Je ateista a, jak říkal, jen těžko by se shodl s křesťanem na vysvětlení vzniku kosmu. Přesto však zdůraznil, že právě věřící lidé mají největší vztah k hodnotám, na kterých musí stát i současná Evropa.

Velkým zážitkem bylo pro všechny zúčastněné vystoupení presidenta Evropské rady, sdělila Nina Nováková: „Herman van Rompuy se chová velmi skromně, své myšlenky však pronášel jasně a energicky: Evropská kultura je křesťanská, ale ne náboženská… Ať jsme věřící nebo ne, všichni jsme děti křesťanství… Už otec Evropy Karel Veliký však praktikoval oddělení státu a církve…Nadějí pro Evropu je spojení politického realismu a morálního idealismu.“ Van Rompuy přednášel německo-francouzsko-anglicky, všichni účastníci si však mohli odnést německou verzi projevu.

„Je tam velké množství hlubokých myšlenek a pravdivých postřehů, ze kterých bychom mohli a měli čerpat také u nás.“

Štítky
Osobnosti: Nina Nováková
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme