Švenda: Tramping se stal kulturním dědictvím Středočeského kraje

Václav Švenda
Kožený opasek, usárna na zádech a vůně kouře z táboráku – fenomén trampingu formoval českou krajinu i duši po celé generace. Co začalo jako spontánní únik z města do přírody, se proměnilo v jedinečný kulturní proud, který překročil hranice volnočasové aktivity. Nyní se tramping zařazuje po bok cenných tradic, jež si zaslouží ochranu i úctu.
Středočeský kraj oficiálně zařadil český tramping do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Rozhodnutí schválili krajští radní a potvrzují tím význam více než stoleté tradice, která se zrodila právě ve středních Čechách a dodnes zde přetrvává v různých podobách. Informaci médiím sdělil mluvčí hejtmanství Michal Rapco.
Kořeny trampingu sahají až do období kolem roku 1916, kdy začal spontánně vznikat v jižním okolí Prahy. Postupně se rozšířil po celém tehdejším Československu a stal se výrazem specifického životního stylu, založeného na pobytu v přírodě, přátelství, volnosti a dobrodružství. Mezi nejvýznamnější trampské oblasti patří okolí řek Sázavy, Berounky a Vltavy, stejně jako Brdy, Kokořínsko nebo Rakovnicko. Právě tyto lokality se staly kolébkami trampských osad, které i dnes žijí vlastním kulturním životem.
„Tramping je výrazem touhy po svobodě, přirozeném životě a sdílené radosti z pobytu v přírodě. Jeho zakotvení v Seznamu nemateriálních statků vnímám jako důležité uznání hodnot, které formovaly identitu mnoha generací ve středních Čechách. Trampské osady, potlachy i samotný duch vandrování jsou neodmyslitelnou součástí kulturního obrazu našeho kraje,“ uvedl Václav Švenda, krajský radní pro kulturu za TOP 09.
Podle odborníků i zástupců kraje tramping představuje svébytný způsob života, který je spojený s neformálními komunitami, specifickým estetickým projevem inspirovaným americkým westernem, tábořením, vlastnoručně vyráběnými kroji i hudbou. Zásadní roli zde hrají přátelské vazby, neformální rituály a předávání tradic napříč generacemi.
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Středočeského krajebyl založen v roce 2015 a jeho hlavním cílem je ochrana a podpora živých kulturních jevů, které mají v regionu hluboké historické kořeny. O tom, které prvky se do seznamu dostanou, rozhoduje krajská rada na základě doporučení odborné komise. Ta působí při Regionálním odborném pracovišti pro péči o tradiční lidovou kulturu, jež spadá pod Hornické muzeum Příbram – příspěvkovou organizaci kraje.
Zápis trampingu do tohoto seznamu tak přináší nejen symbolické ocenění této specifické kultury, ale i možnost její lepší ochrany, dokumentace a podpory ze strany veřejných institucí. Tradice, která v minulosti často čelila nepochopení či dokonce represím, se nyní dočkala oficiálního uznání jako plnohodnotná součást středočeského kulturního dědictví.
Převzato z: Náš region
▶
Štítky
◀
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
Děkujeme