Švenda: Sloučení gymnázií nepodpořím, ode mne ani jiný postoj nelze očekávat

16. 2. 2021

Václav Švenda o sloučení dvou příbramských gymnázií. Převzato ze Zprávy Příbram.

STŘEDOČESKÝ KRAJ/PŘÍBRAM – Jako další na naše otázky ohledně záměru Středočeského kraje sloučit Gymnázium pod Svatou Horou s Gymnáziem v ulici Legionářů, odpověděl Středočeský zastupitel Václav Švenda (Spojenci)

Už jste si na záměr sloučení obou škol udělal nějaký svůj názor nebo si počkáte až vám budou předloženy materiály o kterých pak budete následně v zastupitelstvu hlasovat?

Samozřejmě názor mám. Sloučení určitě nepodpořím. Vzhledem k tomu, že jsem Příbramák, tak dobře znám vedení gymnázia i řadu místních pedagogů, kterých si velmi vážím. Znám také spoustu spokojených současných i bývalých studentů a jejich rodičů, tak ode mne ani jiný postoj nelze očekávat.

Na druhou stranu je nutné si otevřeně přiznat, že optimalizace krajského středního školství proběhnout musí a bude mít pozitivní dopad na jeho kvalitu. Již naši předchůdci dospěli k závěru, že při současném objemu krajských financí není možné zajistit vysokou úroveň vzdělání, zázemí a atraktivity takového množství škol.

V našem kraji existuje několik škol, které jsou velmi málo naplněné, leckdy i v rozsáhlých areálech v majetku kraje, jejichž finanční náročnost pak v konečnem důsledku neumožňuje soustředit dostatek financí do škol ostatních. To se však v žádném případě netýká našeho gymnázia. Zde je objektivně úspora finančních prostředků zanedbatelná a není důvodem k navržené optimalizaci. Hlavním důvodem pro sloučení našich škol má být to, že je v našem regionu předimenzovaná nabídka gymnaziálního vzdělávání, která má negativní dopad na kvalitu vzdělávání. Tyto argumenty však pro změnu svého názoru nepovažuji za relevantní.

Obracejí se na vás v souvislosti se záměrem sloučení například rodiče dětí nebo odpůrci či podporovatelé této navržené změny?

Ano. Jsem v čilém kontaktu s mnoha aktéry optimalizačního procesu. Optimalizaci škol jsem například osobně řešil s panem radním Váchou a dalšími krajskými zastupiteli. Jako místní zastupitel jsem byl v kontaktu i s autorkou petice na zachování Gymnázia pod Svatou Horou a samozřejmě i s řadou rodičů.

Budete se snažit přesvědčit o svém názoru i ostatní své kolegy?

To je samozřejmé. Snažím se o to od počátku.

převzato z: Zprávy Příbram

Štítky
Osobnosti: Václav Švenda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme