Švenda: Příbram zavádí systém zabezpečení vstupu do mateřských škol

19. 4. 2017

Neoprávněný vstup cizího člověka do mateřské školy je noční můrou nejen rodičů dětí, ale i jejich učitelů. Město Příbram proto z důvodu zvýšení zabezpečení školek testuje bezpečnostní systém, který funguje na principu biometrického zajištění vstupních dveří. Zařízení je již nainstalováno v MŠ Jana Drdy, MŠ Školní a v Alternativní MŠ. V MŠ Klubíčko bude zprovozněno během tohoto měsíce.

Systém pracuje na základě převedení otisku prstu jako biometrického údaje do číselné podoby. „Každému z rodičů dopřejeme komfort vlastního klíče v podobě osobního otisku prstu, který nelze zapomenout, ztratit, zneužít a je vždy při ruce,“ vysvětluje místostarosta města Příbrami Václav Švenda s tím, že jednoduchým přiložením prstu k venkovní čtečce umožní systému identifikovat příchozího s následným otevřením vstupních dveří. Tímto je zajištěno celodenní uzavření budov mateřských škol se současným umožněním vstupu jen oprávněným osobám - personálu a rodičům dětí, popřípadě dalším osobám, které rodiče určí a které tedy mohou děti do školky vodit a vyzvedávat je.

Otisk, jehož nasnímání trvá asi pět minut, se neukládá jako snímek, ale jako množina bodů, kterou nelze zpětně v otisk zrekonstruovat. Identifikace oprávněných osob je jednoznačná, přesná a nezneužitelná. Každé dítě může mít přiřazeno neomezené množství osob, které jsou oprávněny k jejich vyzvednutí. Systém toto přiřazení prověří a může informovat pedagoga. „Výhodou je také to, že systém je schopen informovat rodiče formou emailu nebo SMS o příchodu či odchodu jejich dítěte v doprovodu jiné, pověřené osoby, která se identifikuje při vstupu do školního zařízení,“ konstatuje dále Václav Švenda. Zařízení zároveň ulehčí práci učitelkám, které nemusí kontrolovat každého rodiče, který chce vstoupit do budovy. Docílí se tím vyššího zabezpečení, ale i toho, že děti nebudou ve třídách rušeny opakovanou zvukovou signalizací domovního telefonu či zvonku.

„Rodičům, kterým nebude vyhovovat systém přístupu do školky na základě otisku prstů, je možné vydat unikátní čipový klíč,“ uzavřel místostarosta. Systém SAFY – řešení zabezpečení vstupu do mateřských škol bez asistence pedagoga Unikátní bezpečnostní systém pracuje na základě převedení otisku prstu jako biometrického údaje do číselné podoby. Z úplných biometrických údajů, jimiž je v daném případě otisk prstu, systém vybírá pouze některé rysy specifické pro jednotlivce tak, aby vytvořil biometrickou šablonu, která je redukcí úplného biometrického obrazu. Šablona je před uložením v systému zpracována matematickou operací do číselného vyjádření (tzv. hash), z něhož není následně možně zpětně rekonstruovat původní biometrický údaj. Výrobcem a vývojářem bezpečnostního systému SAFY je společnost COMFIS s.r.o. http://www.safyis.cz/

Štítky
Osobnosti: Václav Švenda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme