Švenda: Lidé mohou darovat předměty do expozice Hrabalovy chaty

18. 1. 2024
Středočeský kraj a Polabské muzeum vyzývají veřejnost, aby pomohla doplnit dobové předměty do chystané expozice Hrabalovy chaty v Kersku na Nymbursku. Seznam předmětů kraj zveřejnil na webu, jsou mezi nimi například obrazy, lampy, nábytek a nádobí.

Lidé mohou darovat stejné nebo podobné věci, které tvořily vybavení chaty na přelomu 80. a 90. let. Zrekonstruovaná chata spisovatele Bohumila Hrabala se má lidem otevřít v březnu, informovala Zuzana Žídková.

Chata nyní prochází rekonstrukcí, měla by díky ní získat původní podobu a vypadat tak, jako by z ní spisovatel právě odešel. „Termín plánovaného otevření nové expozice se blíží, a proto se obracíme na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání chybějících předmětů, alespoň tvarově podobných. Naším cílem je vytvoření interiéru chaty tak, jak vypadala v době, kdy ji používal Bohumil Hrabal, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století,“ uvedl krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Václav Švenda. Předměty by měly být stejné nebo podobné předmětům z původního vybavení.

Část původního vybavení chaty Polabské muzeum má, řada předmětů a některé části nábytku se ale nedochovaly. Muzeum dává přednost opotřebeným věcem, mohou být i poškozené, rozbité nebo slepované. Lidé mohou muzeum s nabídkou předmětů kontaktovat na e-mail: info@polabskemuzeum.cz.

Chatu, kde spisovatel zejména v 70. letech minulého století napsal většinu svých knih, koupil Středočeský kraj na konci roku 2021 téměř za deset milionů korun. Spravuje ji Polabské muzeum, jehož součástí je Vlastivědné muzeum v Nymburce, které dlouhodobě spravuje stálou expozici Bohumila Hrabala. Expozice by se měla otevřít na konci března při příležitosti 110 let od spisovatelova narození. Hrabal se narodil 28. března 1914 a zemřel 3. února 1997.

Převzato z: Náš Region

Štítky
Osobnosti: Václav Švenda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme