Švenda: Hrabalova chata se již brzy otevře veřejnosti. I díky vám bude autentická

8. 4. 2024
Legendární chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku v brzké době opět ožije a otevře se návštěvníkům. Společně s Polabským muzeem stále hledáme některé z chybějícího vybavení do připravované expozice. I díky vám se již podařilo najít část hledaných předmětů, některé však stále chybí.

Chata v Kersku, na které pobýval slavný spisovatel Bohumil Hrabal, se po dokončení rekonstrukce v květnu otevře veřejnosti. Letos od jeho narození uběhne 110 let. Legendární chatě se navrátí původní podoba odpovídající tomu, jako když v chatě žil samotný Hrabal. Expozice tedy zavede zájemce na návštěvu k Hrabalovi domů a navodí atmosféru, jako kdyby si spisovatel zrovna „odběhl pryč.“ Díky veřejnosti se podařilo expozici doplnit například o psací stroj, barometr, cibulový porcelán, cukřenku, ručníky, deku nebo drobný nábytek jako židle, stoleček, lavička. „Chceme velice poděkovat všem, kteří již Polabskému muzeu darovali chybějící dobové předměty. Současně prosíme veřejnost, aby nám při vybavování chaty ještě trochu pomohla,“ uvedl radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda. Polabské muzeum do expozice stále hledá další drobné zařízení, jako jsou plakáty, tašky, zápisníky či obrazy. Mezi hledanými věcmi je také větší nábytek jako krémová kuchyňská sestava, bílá komoda na nádobí či tapeta použitá na stropě v prvním patře. U hledaných předmětů je preferováno, aby byly opotřebené, měly viditelné stopy používání či vykazovaly deficit či známky po opravách.

Aktualizovaný seznam hledaných předmětů najdete na webu muzea. Pokud vás výzva zaujala a nějaký z předmětů byste rádi muzeu věnovali, stačí napsat email s nabídkou na info@polabskemuzeum.cz.

Vizualizace chaty. Na průběh rekonstrukce chaty se dorazil podívat i prezident Petr Pavel během své návštěvy v kraji.

Převzato z: Magazín Středočech

Štítky
Osobnosti: Václav Švenda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme