Stříbrnský: Rozpočet 2015, sport a kultura nejsou nepřátelé

Vyjádření ke schválenému rozpočtu města Příbram na rok 2015

26. 2. 2015

Zastupitelstvo města Příbram v pondělí, v nočních hodinách, schválilo rozpočet pro rok 2015. Také jsem pro něj hlasoval.

Ten rozpočet se mi nelíbí. Rád bych schvaloval úplně jiný rozpočet. Rozpočet bez úvěrů, s rozumnými zůstatky na účtech a přebytkový. Takový, který může financovat vše, co město potřebuje a v takové míře, jak bude požádáno.  Takový rozpočet ale město Příbram pro rok 2015 nemá. Má rozpočet, který naprosto přesně odpovídá neveselé ekonomické realitě našeho města, ale který dává alespoň šanci na lepší budoucnost. To je důvod proč jsem jej podpořil.

Velkou diskuzi, nejen na zastupitelstvu, vyvolala podpora sportu. Debata nebyla vždy konstruktivní.  Nejde stavět sport proti kultuře a není možné dívat se na problematiku financování sportu jen optikou vrcholového sportu či fotbalu a mýtů a pověstí kolem něj.

Už dnes je jisté, že se nepodaří uspokojit všechny žadatele o dotaci. Rok 2015 bude těžký a dotkne se to i mládežnického sportu.  Intenzivně vnímám rozdíl mezi tím, když děti pobíhají na hřišti na trávníku za míčem, nebo když ty samé děti pobíhají s klíčem na šňůrce na krku mezi paneláky na sídlišti. Nechci snižovat význam různých sociálních projektů, jako jsou nízkoprahová centra, programy pro začleňování sociálně vyloučených, projekty drogové nebo gamblerské prevence, ale jsem přesvědčen, že při dostatečné podpoře sportu, nejen městské, ale i celostátní, by poptávka po těchto projektech a jejich potřeba značně poklesla.

Sport ani kultura nesmí být pro nikoho nedostupným luxusem a to ani za situace, kdy je rozpočet napjatý. Peníze do sportu a do kultury jsou investicí, která se nám mnohonásobně vrátí. Jsem o tom přesvědčen. Rozpočet byl schválen, ale pokud se nám podaří během roku ušetřit nějaké peníze, budu osobně prosazovat rozpočtové změny tak, aby kultura i sport na tom byly lépe.

Petr Stříbrnský, člen rady města Příbram za TOP 09, předseda expertní komise Sport STČ

Štítky
Osobnosti: Petr Stříbrnský
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme