Právníky Zemanovi nemá platit stát, míní Šarapatka. Žalobce povolal detektivy

29. 7. 2022

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se budou zabývat tím, z jakých peněz jsou placeny právní služby za zastupování prezidenta Miloše Zemana v soukromém sporu s bývalým členem Rady České televize (ČT) Zdeňkem Šarapatkou. Trestní oznámení podal začátkem července Šarapatka. Státní zástupce ho předal NCOZ, který nyní rozhodne o dalším postupu.
Serveru Seznam Zprávy to řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek. Podle serveru stát, konkrétně Kancelář prezidenta republiky, ve sporu zaplatil přes 97 000 korun. Podle právníků si měl náklady soudního řízení hradit Zeman sám.

Trestní oznámení podal Zdeněk Šarapatka začátkem července kvůli podezření, že prostředky na právní zastupování prezidenta jdou nezákonně z veřejných peněz, konkrétně z Kanceláře prezidentarepubliky. „Podle nálezu Ústavního soudu má Miloš Zeman postavení jako jakýkoliv jiný občan, a tím pádem za něj nemůže platit právní služby stát,“ míní Šarapatka.

Ve sporu Šarapatky a Zemana, kterým se zabývá soud, jde o omluvu Zemana za výrok vůči Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

Soudy se už sporem zabývaly v uplynulých letech. Šarapatka docílil omluvy od ministerstva financí, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo. Ústavní soudale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. 


Podle rozhodnutí Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho. Spor se tak vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který loni v říjnu Šarapatkovu žalobu na ochranu osobnosti z procesních důvodů zamítl.

Šarapatka podal novou žalobu přímo na Zemana jako na fyzickou osobu, Okresní soud v Rakovníkuletos v květnu rozhodl, že se má Zeman omluvit. Nyní se sporem zabývá Krajský soud v Praze, Zemanův advokát Marek Nespala totiž podal za Zemana odvolání.


Seznam Zprávy zjistily, že ve sporu konaném u soudu v Rakovníku zaplatila prezidentská kancelář přes 97 000 korun. „Za zastupování prezidenta republiky v předmětném řízení, konaném u Okresního soudu Rakovník, Kancelář prezidenta republiky zaplatila Advokátní kanceláři Nespala celkem 97 405 korun,“ sdělil serveru ředitel Odboru legislativy a práva Pražského hradu Václav Pelikán.

Podle právníka Petra Leyera z Transparency International je to ale nezákonné. „Pokud v tom sporu (prezident Miloš Zeman) vystupoval jako fyzická osoba, tak si měl všechny náklady spojené s tím řízením hradit jako soukromá osoba. Kancelář prezidenta republiky slouží pro oficiální, pracovní účely prezidenta republiky. Nikoliv jako podpora jeho vedlejších zájmů nebo problémů,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Převzato z: iDNES

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme