Nováková: Úloha žen v procesu demokratizace od roku 1989 - Hledání smyslu, odmítnutí nesmyslů

20. 4. 2015

Celá plocha náměstí je zaplněna demonstrujícími, na tribunu vstupuje žena a zpívá píseň s názvem Modlitba, napsanou pro ni před dvěma desetiletími.. Marta Kubišová byla jednou z ikon Pražského jara v roce 1968, prvního a neúspěšnéo pokusu o demokracii v Československu. Zpěvačka musela zcela zmizet ze scény. Když se objevila po dvaceti letech, její píseň vnášela do demonstrací jemnou, sametovou atmosféru. Modlitba začíná slovy: "Ať mír dál zůstává s touto krajinou. Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou."

Text se zaměřuje na zemi – nestaví do popředí národ. Vidím v tomto pohledu ženský prvek, protože ženám jde především o bezpečí a ochranu prostoru, v němž se žije, ne o úspěch "kmene". Modlitba končí citací z Komenského. Dovolte, abych ocitovala: "Teď, když tvá ztracená vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide navrátí." Není to krásný popis procesu demokratizace?

Marta Kubišová, zpěvačka uprostřed demonstrace, je příkladem, jak ženy mohou přinášet spirituální a mírumilovnou dimenzi do politického hnutí.

Jsem přesvědčena, že usilování o demokracii a snaha ochránit lidská práva ještě zdaleka nejsou úspěšně dokončeny. Samozřejmě, už to, že se ženy podílejí na všech sférách veřejného života, je samo o sobě demokratizací. Myslím však, že aktuálně je náš úkol trochu jiný. Nepozorovaně se totiž rozbíhá proces, v němž se my lidé vzdáváme základních lidských práv. V souvislosti s tím jsem přesvědčena, že feminizace některých profesí, například učitelské, může mít svůj hlubší a pozitivní význam.

My, dospělí, totiž dlouhodobě selháváme. Nedokážeme vybavit mladou generaci důležitou kompetencí – schopností hledat smysl všeho, co děláme, hledat smysl vlastního života. Dovolili jsme, aby lidské bytosti samy zapomínaly na základní rys vlastního druhu: každý člověk je komplexem fyzického, rozumového, emocionálního a sociálního – vztahového. Právě na vztazích se ukazuje podivný rozklad člověka na části: do intimních vztahů vstupuje jen naše tělo, v pracovním a společenském životě pracuje rozum a intelekt, při politických a občanských rozhodnutích dominují emoce a iracionalita. Náš životní styl se stal pragmatickým, komunikace instrumentální a vnímání druhých je mnohdy odlidštěné, dehumanizované.

Vezměme si za svůj úkol rozvíjet a chránit schopnost další generace k hledání čtvrté dimenze, jinak řečeno smyslu všeho, co děláme. Současně s tím musíme hlasitě vyslovovat, co smysl nemá: nenávist, agresivita, závist a sobectví – přesně jako v té písni.

Nina Nováková

ŠTÍTKY

Volby:
2013 poslanecká sněmovna - Středočeský - 4. Nina Nováková

LeTOPisy TOP 09 Středočeského kraje

Letopis podzim 2016

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 STŘEDOČESKÝ KRAJ

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@stc.top09.cz
telefon: +420 775162891

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Markéta Pečenková

Marketa.Pecenkova@top09.cz

telefon: +420 733211402

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme