Klásek: Středočeský kraj se musí naučit investovat

2. 6. 2017
Za 1. čtvrtletí letošního roku se v kraji v rámci rozpočtového určení daní vybralo o 216 milionů korun více oproti předpokladu. Na co by podle vás tyto peníze měly jít?

Je výborné, že se ekonomice daří a výnosy z daní rostou. Na rychlé rozdělování vyššího výběru je však ještě brzy. Výnos z daní se může po podání daňových přiznání ještě snížit, zatím je to pouze záloha. Sice se domnívám, že k tomu nedojde, ale neporcujme zajíce předčasně.

Pokud vyjdeme z toho, že Středočeský kraj bude moci utratit o 216 mil. Kč více, pak by se měly investovat. TOP 09 je názoru, že největší problém Středočeského kraje je neschopnost investovat do svého rozvoje – do své budoucnosti. Proto bychom alespoň polovinu vyššího výběru daní použili na projekty, plánování rozvoje a modernizaci kraje, a to zejména v oblasti dopravy. Zoufale nám chybí moderní a efektivní systém veřejné dopravy spojený s Prahou, přestupní terminály z individuální na hromadnou dopravu, které můžou odlehčit přetížené silnice, nebo širší podpora využití kol či mopedů. To, co je u našich sousedů běžné na každém nádraží, je u nás stále jen výjimkou.

Jelikož Středočeský kraj stále není schopen proinvestovat ani tu malou část svého rozpočtu, která je na investice určena, zbylou část peněz bychom rozdělili na investice těm, kteří jsou lépe připraveni, tedy obcím. Hlavně v obcích v okolí Prahy je kritický nedostatek míst ve školách. Projekty mají připraveny, ale zdrojů se jim nedostává. Druhou půlku „nadvýběru“ daní bychom rozdělili obcím na vytvoření nových míst ve školách. Odpovědnost za zajištění těchto míst nelze zcela sejmout z obcí, proto by dotace od kraje neměly přesáhnout 50% nákladů. Zbylou část by obce uhradily z vlastních zdrojů či je opatřily jinde. Jsme názoru, že tento princip zajistí lepší účelnost při využití peněz. Když musím dát půlku ze svého, tak si dobře rozmyslím, jestli to opravdu potřebuji.

 

 

Marian Klásek

člen finančního výboru Středočeského kraje, předseda expertní komise pro fiskální politiku TOP 09

Zdroj: magazín Středočech; červen 2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Marian Klásek

LeTOPisy TOP 09 Středočeského kraje

Letopis podzim 2016

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 STŘEDOČESKÝ KRAJ

Újezd 450/40
118 00 Praha 1

info@stc.top09.cz
telefon: +420 255790999

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Natálie Červencl Tomková

natalie.tomkova@top09.cz

telefon: +420 775162891

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET TOP 09

  

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme