Jakob: Stát nemá lidem zasahovat do života

19. 5. 2017

Jan Jakob je už sedm let starostou Roztok, loni se stal zastupitelem Středočeského kraje. Náš region potřebuje lepší dopravní dostupnost a omezení byrokracie kolem podnikání, říká předseda krajské organizace TOP 09, který se chystá hájit zájmy Středočechů v poslanecké sněmovně.

Co ukazují lidem kauzy Andreje Babiše?
Dokazují, že kdo volí Andreje Babiše, volí také Miloše Zemana a naopak. Jejich spojenectví je víc než zřejmé. A také to, že se Andrej Babiš neměl nikdy stát ministrem. Kvůli střetu zájmů, který od začátku měl. Jako majitel firem, co čerpají státní dotace, a podnikatel, který obchází ve svůj finanční prospěch zákony. A také pro svoje snahy o nedemokratické rozhodování a ovlivňování nezávislých institucí i médií. Je nutné pečlivě vybírat osobnosti, kterým lidé svěří pravomoci hospodařit s veřejnými penězi.

Řeší prezident Zeman současnou situaci s vládní krizí dostatečně státnicky?
Vůbec ne, bohužel. Prezident má ctít Ústavu České republiky jako nejvyšší zákon země a postupovat podle ní. Jen si představte, co by se stalo, kdybyste se neřídili zákony? A hlava státu má velkou odpovědnost, měla by proto také plnit své povinnosti. Bylo by ostudou, kdyby museli senátoři podat ústavní žalobu kvůli tomu, že se český prezident rozhodl už nebýt demokratem.

Proč jste napsali Vizi 2030, představu, jak to u nás bude vypadat za 13 let?
Každý z nás plánuje svůj život na delší dobu než pouze na čtyři roky, které trvá jedno volební období. Proto jsme chtěli lidem ukázat, jak si představujeme budoucnost a říct, že můžeme na této vizi začít pracovat už dnes. Od února si náš dokument může na webu top09.cz každý přečíst a diskutovat o něm, stejně jako to udělaly už tisíce lidí ve všech krajích.

Kdybyste dostal možnost změnit něco ve vašem kraji, co by to bylo?
Stát a politici by neměli lidem příliš zasahovat do života, ale pomáhat jim. I občanům a podnikatelům z našeho kraje by pomohlo, kdyby se omezila byrokracie kolem podnikání a neustálé nekoordinované státní kontroly ve firmách. Rád bych pomohl i tomu, aby náš kraj měl lepší dopravní dostupnost, opravené silnice, rodiny neměly problém dát své děti do blízké
školky nebo školy a lidé ze všech částí regionu měli k dispozici lepší zdravotní péči.

Zdroj: Deník; 19. 5. 2017

Štítky
Osobnosti: Jan Jakob
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme