Jakob: Lidé se semkli a je před námi výzva

21. 4. 2020

Současná koronavirová krize je pro celý svět největší katastrofou za poslední desetiletí. Ale každá těžká zkouška s sebou nese i pozitiva. 

Lidé se semkli. Co nezvládla vláda, to zvládli lidé. A musím říct, že bravurně. To s jakým nasazením si lidé začali navzájem nezištně pomáhat je naprosto úžasné. Symbolem této krize se stalo šití roušek. Český národ prokázal, že si vždy dokáže poradit. Klobouk dolů před všemi, kteří pomáhali a pomáhají. Nelze samozřejmě opomenout všechny, kteří jsou v první linii. Velké poděkování patří právě jim: zdravotníkům, záchranářům, hygienikům, hasičům, policistům, ale i prodavačům, pošťákům a celé řadě dalších. Poděkování patří i všem ostatním, kteří dodržují zavedená opatření. Díky každému jedinému nebyly doposud dopady epidemie u nás fatální.

Co je skutečně důležité? To si nyní všichni začínáme uvědomovat. Vedlo se nám dlouhou dobu dobře a málo jsme si toho vážili. Nyní víme, že téměř vše je pomíjivé. Důležité je především zdraví a společnost našich blízkých. Je dobře, že si nyní více než před tím uvědomujeme, že láska a pomoc ostatním je na prvním místě. Až to celé skončí, budeme si jistě více vážit doposud samozřejmostí jako je setkávání s přáteli, návštěv a času stráveného s našimi rodiči, procházek, zábavy, návštěv kin či divadel a cest do zahraničí. Jak se ukázalo, nic z toho není samozřejmé samo o sobě.

Čeká nás ekonomická krize. Ta nebude lehká a bohužel naše vláda v tučných letech, když se nám dařilo, všechny rezervy rozházela a rozdala, aby si zajistila přízeň voličů. O to to bude těžší. Krize je ale i velkou příležitostí a výzvou. Jak se již ukázalo, jsou velmi důležitá chytrá a inovativní řešení. Je potřeba efektivně pomoci malým živnostníkům a podnikatelům. A to je naprosto nezbytná podmínka. Ti si pak poradí a inovace zavedou. Mnozí tak činí už teď. Pokud tuto příležitost, kterou krize přináší, dokáže naše společnost správně uchopit, může to pro nás být velká výhoda a zvýšení konkurenceschopnosti naší země do budoucnosti. Pokud drobným a středním podnikatelům pomůžeme, tak se nám to jistě podaří a třeba již příští rok můžeme být z krize venku.

Pomáhejme si navzájem, chovejme se k sobě s úctou a vymýšlejme další nová řešení.

Zvládneme to!

Jan Jakob, místopředseda TOP 09, předseda TOP 09 Středočeský kraj, krajský zastupitel, starosta Roztok

Štítky
Osobnosti: Jan Jakob
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme