Czernin: Lidé se nepoučili z historie a nechají se nalákat na populistické řeči

23. 6. 2017

Senátora za TOP 09 Tomáše Czernina mrzí, že se lidé nepoučili z historie, když se nechají nalákat na populistické řeči Andreje Babiše. „To všechno už tady přece bylo. Andrej Babiš má rétoriku opravdu podobnou Adolfu Hitlerovi a tomu bohužel Němci také uvěřili. I lidé, od kterých by to člověk nečekal,“ prohlásil senátor. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří i o migraci, postoji České republiky i snahách odejít z Evropské unie.

Evropská komise zahájí s Českou republikou, Polskem a Maďarskem řízení kvůli nepřijímání uprchlíků. Co si myslíte o rozhodnutí české vlády, že nepřijmeme žádného uprchlíka na základě povinných kvót?

Připomíná mi to písničku, která má slova: Když naši mlátili, já jsem si ležel, oni šli k snídani, já taky běžel. My bereme Evropskou unii jako servis, od kterého něco očekáváme, něco bereme, ale když to přináší nějaké povinnosti, snažíme se jim vyhnout. Pravda je, že migrantům se k nám nechce, a vypadá to, že my je také nechceme. Proto se tváříme, že máme větší pravdu. Nicméně si myslím, že žijeme v zemi, ze které lidé v minulosti také utíkali, a Čechy nikde neodmítali a pomáhali nám. Podle mého názoru bychom také měli pomoci lidem, kteří jsou v nouzi a utíkají před válkou, v níž jim jde o život. Ostatně existuje možnost, že bychom si mohli uprchlíky vybírat, prověřit je, abychom měli jistotu, že nejde o nějaké fanatiky. Ale někoho bychom přijmout měli.

Není problém, že v západoevropských zemích dochází každou chvíli k teroristickým útokům, při kterých umírají lidé, takže lidé v České republice mají oprávněné obavy z příchodu lidí jiné kultury a zvyků, kteří se těžko přizpůsobují a mezi nimiž mohou být i radikálové už dnes, nebo se v budoucnu zradikalizují, jak se to stalo na Západě? A někteří politici toho v předvolebním boji využívají.

Bohužel to tak je. Ale je to i o osvětě. My máme možnost nedopustit se chyb, které udělali zejména v Německu a ve Francii, kde přistěhovalce nastěhovali do ghett, a tím vytvořili podhoubí pro jejich radikalizaci i pro to, že chtějí prosazovat své zákony. Pokud bychom některé uprchlíky brali, měli by to být jen ti, kteří se přizpůsobí našim zákonům a naší kultuře, a nebudou vyžadovat, abychom se my přizpůsobovali té jejich. Ale to množství, které bychom na základě kvót měli přijmout, není nijak velké. Jsem přesvědčen, že kdybychom je rozdělili do obcí a byli by jim přiděleni kurátoři, kteří by přihlíželi a pomáhali tomu, aby pochopili naši kulturu a přizpůsobili se jí, bylo by to zvládnutelné. Ale nemůžeme je nastěhovat do jednoho paneláku.

Nezdá se vám, že v době po brexitu a v době sílící nespokojenosti s postojem Evropské unie k migraci zejména v zemích Visegrádu, riskuje Brusel zahájením řízení další zhoršení vztahů občanů Česka, Polska a Maďarska k Evropské unii? Přitom je zjevné, že rozdělování uprchlíků nefunguje nikde, z celkem sto dvaceti tisíc uprchlíků pobývajících v Itálii a v Řecku, kteří měli být rozmístěni v ostatních členských zemích EU, se povedlo rozdělit jen pár tisíc. Nedělá Brusel velkou chybu?

Nevím, jestli byla jiná možnost, tohle je v souladu s pravidly. Možná to bylo trochu přehnané, kdyby se jednalo diplomatičtěji, mohlo se ještě mluvit o množství uprchlíků a jejich počet, který máme přijmout, snížit. Tato situace samozřejmě není dobrá, nahrává extremistům, kteří vystupují proti Evropské unii. Přitom pro nás není jiná cesta než s Evropskou unií. Je iluze, že můžeme být samostatní, jsme s Unií svázáni kulturně, politicky i ekonomicky, vždyť třeba náš průmysl je úzce navázán zejména na Německo. Kdybychom nebyli v Unii, tak nás zkrátka hodí přes palubu a zmocní se nás silný hráč z Východu. A ten nebude ani kulturní ani demokratický, to už jsme si zkusili. A bylo to nešťastné.

A co říkáte na vyjádření exprezidenta Václava Klause, že „zásadně protestujeme proti rozhodnutí Evropské unie zahájit řízení“? Sice není jasné, za koho mluví, ale říká, že krok Bruselu je dosud nevídaná snaha a záměr dosidlovat území našeho státu cizinci a že z toho plyne jediný možný a nutný závěr – začít připravovat odchod naší země z Evropské unie.

Možná, že Václav Klaus o sobě mluví v množném čísle, třeba má pocit, že mu to náleží z Boží milosti nebo něco takového. Myslím, že se to nedá ani komentovat, je to na hraně zdravého rozumu. Mimo Unii být nemůžeme, je to naše kulturní, demokratická i ekonomická jistota. Bohužel Václav Klaus patří k těm, kteří nás táhnou na Východ.

Mělo by smysl vystoupit z Evropské unie i kvůli obavám z migrace, když v souvislosti s klimatickými změnami se ukazuje, že čím dál rychleji vysychají rozsáhlé oblasti na území Afriky i Blízkého a Středního východu, takže krizové scénáře varují před miliony lidí, kteří se mohou dát za pár desítek let do pohybu? A takovému stěhování národů bychom těžko dokázali odolat sami, bez spojení s dalšími státy Evropy.

To vysychání se nás týká také. Hydrologicky je naše republika střechou. Voda od nás pouze odtéká. Odchod z Evropské unie by nám rozhodně nepomohl. Migranti si nevybírají podle toho, jestli jsme v Evropské unii. Do Švýcarska se také snaží dostat. Je to jen taková záminka na šíření podivných výzev, jako je odchod z Evropské unie.

Co říkáte na situaci v sociální demokracii? Bohuslav Sobotka se vzdal řízení strany i funkce volebního lídra, ponechal si zatím jen post premiéra. Politici většinou průzkumy veřejného mínění bagatelizují s tím, že volby stejně dopadnou úplně jinak, ale je vidět, že kvůli nim mohou padat předsedové stran ještě před volbami. Takže kdyby si někdo zaplatil, aby průzkumy vyzněly pro někoho nebo proti někomu, mohl by výrazně ovlivňovat politickou scénu. Věříte průzkumům veřejného mínění?

Samozřejmě nejlepším průzkumem jsou samotné volby. Já osobně beru průzkumy s rezervou. Ale v případě sociální demokracie nějaký propad je, Andreji Babišovi se zřejmě podařilo odlákat některé voliče sociální demokracie. Jsou takoví voliči, kteří zkrátka skáčou na líbivá hesla. Hesla pana Babiše komentovat nechci. Je to podle mne člověk, který se snaží ovládnout naši zemi, přitom by v politice kvůli své minulosti a obrovskému střetu zájmů vůbec být neměl.

Nepřekvapuje vás, že člověk s  kontroverzním vyjadřováním a chováním a s pochybnou minulostí válcuje českou politickou scénu, a pokud bychom věřili průzkumům volebních preferencí, má třicet procent příznivců? Navzdory Čapím hnízdům, korunovým dluhopisům a zveřejněným odposlechům dokazujícím jeho snahy ovlivnit média i nezávislé instituce?

Trochu mne překvapuje a mrzí, že se lidé nepoučili z historie. To všechno už tady přece bylo. Andrej Babiš má rétoriku opravdu podobnou Adolfu Hitlerovi a tomu bohužel Němci také uvěřili. I lidé, od kterých by to člověk nečekal. Mysleli si, že na chvilku bude dobré takového člověka zvolit do čela, aby zemi vyvedl z ekonomického průšvihu a Německu zvedl sebevědomí. Proto ho volili. My v žádném takovém průšvihu nejsme, nám se dnes daří nejlépe v historii, a stejně se lidé nechají strhnout populistickými výkřiky. Snad nám chybí to sebevědomí. Divím se tomu.

Vy jste od podzimu senátorem, ale jste i místostarostou Dymokur a podnikáte v rodinné firmě. Tak mě napadá, jestli byste také nechtěl pracovat z domova jako váš senátorský kolega František Čuba? Nabídl to po kritice, že už se devět měsíců neobjevil v Senátu, a přitom bere plný plat i náhrady za cestovné.

Je to dost legrační výmysl, protože hlavní činnost senátora je hlasování v Senátu. A žádný mechanismus, jak by mohl hlasovat z domova, není. Kdyby taková možnost byla, asi by se to líbilo více lidem. Pokud to vymyslel sám pan Čuba, asi si byl dobře vědom, že platu se vzdát nemůže. Jediné rozumné řešení by bylo, kdyby byl v pracovní neschopnosti, dostával nemocenskou a plat by se mu zastavil. Ale sedět doma a pobírat plat fér není, žádný zaměstnanec si to dovolit nemůže.

Také v souvislosti s prezidentem Milošem Zemanem se objevují obavy, jestli ze zdravotních důvodů zvládá svůj úřad a jestli je schopen jej zvládat ještě dalších šest let. Působí unaveně, na některých cestách se neúčastnil některých částí programu, protože byly pro něj příliš fyzicky náročné. Myslíte si, že zastává dobře svou funkci a že by měl znovu kandidovat?

Myslím, že svou funkci nezvládá a kandidovat by neměl. Měl by k tomu dojít sám. Nejsem lékař, abych posuzoval jeho zdravotní stav, ale nepůsobí reprezentativně.

Není jeho program vzhledem k jeho zdravotnímu stavu příliš náročný? Jezdí do Číny, Vietnamu a dalších zemí, mezitím objíždí kraje v České republice.

Asi to souvisí s jeho ješitností. On se kamarádí s politiky, s nimiž by se například Václav Havel nestýkal. Jestli považuje za důležité jezdit do takových zemí, je to jeho rozhodnutí, byť s tím nesouhlasím, ale považuji za alarmující, že vedle toho zanedbává své povinnosti. Zvlášť když je to kvůli cestám, které podniká po vlastech českých. Tato součást jeho předvolební kampaně, kterou si dělá za státní peníze, podle mne také není v pořádku. Když kvůli tomu odkládá plnění svých povinností, například odvolání ministra, tak to nepovažuji za správné.

Dovedete si představit, že by po sněmovních a prezidentských volbách usedl na Úřadu vlády Andrej Babiš a na Pražském hradě znovu Miloš Zeman? K čemu by to podle vás vedlo?

Dokáži si to představit s hrůzou. Obávám se, že by se naše republika autokratizovala.

Tomáš Czernin, senátor za TOP 09

Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY, 19. 6. 2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin

LeTOPisy TOP 09 Středočeského kraje

Letopis podzim 2016

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 STŘEDOČESKÝ KRAJ

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@stc.top09.cz
telefon: +420 775162891

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Markéta Pečenková

Marketa.Pecenkova@top09.cz

telefon: +420 733211402

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme