V Čelákovicích se debatovalo o Brexitu

25. 4. 2019

V úterý 23. dubna hostilo Gymnázium J. A. Komenského diskusní večer věnovaný tématu odchodu Velké Británie z Evropské unie. Hostem byl europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer a docent mezinárodního práva Vladimír Balaš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Debatu vedl rozhlasový moderátor Vladimír Vlach.

Začátek večera odstartovaly otázky týkající se dopadů Brexitu přímo na Velkou Británii a její ekonomiku, debata se ale poměrně rychle stočila k důsledkům na Evropskou unii a potažmo i na Českou republiku. Oba hosté se shodli, že černý scénář, kdy by Brexit odstartoval celou řadu dalších referend, které by mohly vést až k samotnému zániku Evropské unie, pravděpodobně nebude reálný.

Co naopak vidí jako možnou hrozbu, je nárůst populistického nacionalismu a s tím spojené neochoty nacházet kompromisní řešení. "Každý jsme pouze dvacetiosmina Evropské unie a každý vnímáme jako prioritu něco jiného. Nás v České republice například nebude zajímat legislativní úprava lovu tresky, ale pro Portugalce a jejich ekonomiku to bude klíčové. Řešení nikdy nebude čistě francouzské, české nebo portugalské, ale budou to dohody, které umožní, aby Evropa spolupracovala," uvedl europoslanec Niedermayer.  

Docent Balaš za další úskalí označil neschopnost Velké Británie se vůbec shodnoout na národní úrovni, jak by měly další vztahy s Evropskou unií vypadat, což pochopitelně komplikuje uzavření jakékoliv bilaterální dohody. Luděk Niedermayer upozornil na to, že se jedná o celoevropský fenomén: "Všichni se shodneme, že chceme hájit ty naše 'národní zájmy', ale ani tady v České republice nenalezneme shodu, jaké zájmy konkrétně to jsou," uzavřel. 

TOP 09 Středočeský kraj

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme