Budoucnost D3. 
Ambiciózní projekt s náročnou logistikou, míní starosta Slavík.

18. 7. 2019

Předseda vlády společně s ministrem dopravy a ministrem životního prostředí pozvali přibližně desítku starostů obcí dotčenou výstavbou dálnice D3 a členy občanských spolků k diskusi o budoucnosti dálnice D3. Během čtyř let hodlají postavit a zprovoznit celý úsek ve Středočeském kraji. Starosta Votic Jiří Slavík (TOP 09) označil projekt za velmi logisticky náročný s celou řadou možných krizových bodů, nicméně jakoukoliv alternativu vidí jako oddálení řešení tíživé situace na jih od Olbramovic. 

Krátce po vzniklých problémech s obchvatem u Olbramovic se zástupci Vlády sešli se starosty dotčených obcí, aby společně diskutovali o další chystané dopravní stavbě na jihu středních Čech - dálnici D3. “Premiér se nám zavázal, že ‘2024 stavíme, 2028 jezdíme’. Jako starosta Votic v aktuálně zašpuntovaném Benešovsku té realizaci držím palce, ale vnímám, že je to ambiciózní projekt s náročnou logistikou. Pokud se to neudělá včas a pořádně, místo odšpuntování bude totální kolaps,” říká votický starosta Jiří Slavík (TOP 09). 

Jiří Slavík nicméně společnou poradu vítá, protože pomohla odhalit i několik nedostatků chystaného projektu: “Je dobře, že se ministři přišli poradit s námi obyčejnými starosty. Všichni máme na zřeteli zájmy našich městeček a přemýšlíme tak i nad detaily praktických dopadů. Sám jsem upozornil, že je potřeba myslet na přívody vody i pro obce, které nejsou přímo u plánované D3 a nebyly by tak napojeny na vodovod, který kraj plánuje vedle dálnice. Oceňuji, že ministr Brabec přislíbil dostatek financí na řešení problémů s pitnou vodou pro obce.” 

Schůzku zástupců Vlády a starostů však doprovázely i demonstrace. “S odpůrci dálnice se vedla debata uvnitř sálu. Myslím, že jsme se ale nakonec shodli, že jakákoliv alternativa znamená citelné oddálení řešení. Venkovní demonstrace byly namířené proti premiérovi, i když nakonec se pískalo na všechny. Stranickou průkazku jsem jim ukázat nešel,” usmívá se starosta za TOP 09. 

Naopak na plánované zavádění mýtného na vybraných silnicích 1. tříd řeč nedošla. “O mýtném jsme se nebavili, i když zrovna naší I/3 by se zpoplatnění mělo týkat. Zatím bych ale nepropadal panice. Pokud kamiony budou objíždět placený úsek přes Votice, jako zodpovědný starosta zavedu v součinnosti s městskou policií zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun a věřím, že podobně se situací naloží i mí kolegové z okolních měst,” uzavírá Jiří Slavík.

Štítky
Osobnosti: Jiří Slavík
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme