Ženíšek: Prioritami v kraji jsou školství, obchvaty i rychlotrať

6. 10. 2017

Lídr TOP 09 pro podzimní volby za Plzeňský kraj Marek Ženíšek působil na dvou ministerstvech a přednáší na plzeňské univerzitě.

Působil jako člen Rady vlády pro záležitosti romské komunity a pro národnostní menšiny, stál u zrodu projektu Reforma psychiatrie v ČR a stále přednáší na Západočeské univerzitě v Plzni. Řeč je o Markovi Ženíškovi, který povede jako lídr do voleb krajskou TOP 09. Absolvent Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a Fakulty sociálních věd pražské Univerzity Karlovy je každopádně velmi všestranný, což dokazují pozice, které dosud zastával. Působil na Ministerstvu spravedlnosti, jako tajemník náměstka ministra, později pak jako náměstek. „Od roku 2012 jsem byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví, kde jsem se zabýval především tematikou ekonomického řízení jak samotného ministerstva zdravotnictví, tak jeho přímo řízených organizací,“ řekl týdeníku 5plus2 politik, který je od roku 2013 poslancem.

 Protidrogová tématika i politické vědy

 Ani to ale nejsou všechna jeho působiště. „Dále jsem byl zastupujícím členem Rady vlády pro protidrogovou problematiku. Do září roku 2009 jsem také působil jako vědecký tajemník České společnosti pro politické vědy nebo jako člen Řídícího výboru programu Jeana Moneta,“ prozrazuje. Kromě toho, že v současné době stále přednáší na plzeňské vysoké škole, je také autorem nebo spoluautorem několika knih a odborných textů. Přestože je profesně velmi zaneprázdněný, najde si čas i na rodinu a koníčky. „Jsem ženatý a mám jednoho syna. Mezi mé záliby patří cestování, četba a běhání,“ konstatuje.

 Setrvání v Evropské unii je podstatné

 „TOP 09 jde do voleb s několika důležitými tématy, která dle nás budou formovat společenskou a politickou scénu v příštích letech. Jedná se především o naše setrvání v Evropské unii, o potřebě penzijní reformy i reformy zdravotnictví a lepším přístupu ke kvalitní péči,“ vyjmenovává některé priority Ženíšek.

Strana se dále zaměří na ekologická témata v rámci omezování biopaliv na polích a jejich škodlivých dopadů na krajinu.

            „Naše další volební téma se pak bude věnovat modernímu státu s moderním vzdělávacím systémem a odpovědné rozpočtové politice a hospodářské politice. Prioritou pro nás je minimální stát a co nejmenší byrokratická a administrativní zátěž pro občana, čehož se také týká zrušení EET,“ pokračuje Marek Ženíšek.

            Co se týče regionu, největší prioritou je pro něho školství. „Chci se zaměřit na odpovídající odměny v tomto oboru, podporu rozvoje vysokých škol a spolupráce podniků se středními školami. Stejně tak je třeba věnovat hodně pozornosti dopravě v rámci Plzeňského kraje, zejména co se týče financí na opravu silnic 2. a 3. třídy spolu s obchvaty měst,“ říká Ženíšek. Důležitým projektem je podle jeho slov také rychlotrať Plzeň – Mnichov.

            „Krajské zdravotnictví potřebuje také hodně pozornosti, proto je mojí třetí prioritou podpora udržitelného financování krajských a malých nemocnic spolu se slušnou odměnou zdravotníkům. Plzeňský kraj si rozhodně v těchto oblastech zaslouží více péče,“ myslí si Ženíšek, jehož bratr Ondřej je také politikem. Rovněž on je členem strany TOP 09.

 

Ladislav Vaindl

1.9.2017    5plus2    str. 02    Plzeňsko, Rokycansko a Tachovsko

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme