Plzeň a Praha mají společného víc, než si myslíte

21. 9. 2010

V úterý 21. září 2010 se v dopoledních hodinách v Atriu plzeňské Měšťanské besedy uskutečnila veřejná debata se dvěma čelními kandidáty TOP 09 pro komunální volby, které letos připadly na 15. a 16. října.

Řeč je o exguvernérovi České národní banky Zdeňku Tůmovi, kterého TOP 09 nominovala na primátora Hlavního města Prahy, a manažerovi Ondřeji Ženíškovi, jenž je kandidátem na primátora Plzně. Cílem diskuse bylo seznámit občany s pohledy obou kandidátu na problémy měst, která mají mnoho společného.

Otázky určené pozvaným kandidátům zahrnovaly témata, která se významně dotýkají správy obou metropolí. Od dopravní infrastruktury přes podporu sportovních aktivit až po veřejné zakázky. K posledně jmenovanému se Ondřej Ženíšek vyjádřil následovně: "Nepochybuji o společenské důležitosti podnikatelů. Vždyť právě oni jsou jedinými osvědčenými poskytovateli pracovních míst a tvůrci veřejných příjmů, které pocházejí z jejich daní. Tento fakt ale nemůže být argumentem pro velmi úzké či dokonce privilegované napojení některých podezřelých firem na volené činitele. Spolupráce magistrátu a soukromého sektoru musí být maximálně průhledná, všeobecně srozumitelná a nesmí zakládat deficitní hospodaření města."

Největší ohlasy mezi posluchači však vzbudilo téma korupce, kterou za vážnou hrozbu české demokracii označili oba kandidáti. "Opatření proti dávání i přijímání úplatků vyžadují přísnost a zároveň účinnost. Jenže sebepřísnější a sebeúčinnější pravidlo selže, jestliže není podepřeno bytelnými morálními základy toho kterého člověka. Právě na morální kritéria vsázím při výběru svých spolupracovníků na prvním místě," upřesnil Zdeněk Tůma.

Přátelské setkání pokračovalo diskusí s podnikateli v prostorách TOP CENTRA na Anglickém nábřeží a společným obědem. "Pokud nám občané dají ve volbách šanci, tak to vidím na dlouhodobou spolupráci Plzně a Prahy" uzavřel setkání kandidát na plzeňského primátora Ondřej Ženíšek.

Vít Procházka, tiskové oddělení

V Plzni dne 21.9.2010

Galerie
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme