Pikner: Co čeká krajské zdravotnictví v roce 2017?

27. 1. 2017

Měli bychom být optimističtí? Rok 2017 má přinést navýšení mezd zdravotníků o 10 %. Z vyjádření zdravotnického holdingu se navýšení týká všech zdravotnických pracovníků, pokud již tarifní mzdu nepřekračují. Zdravotní pojišťovny navýšení mezd platí pouze ze 2/3, což je chybně.

Bohužel přidáno nedostanou stovky nezdravotníků pracujících v nemocnicích, což považuji za diskriminační. Zdravotnictví Plzeňského kraje je především v personální krizi, chybí jasné vize, strategie, dlouhodobé plány a cíle. Bude tedy navýšení mezd stačit? Jistě ne. Sníží pouze riziko odchodů do státních nemocnic. Stále hrozí uzavírání části či celých oddělení pro nedostatek personálu. Příkladem je nyní omezení provozu interny v Domažlické nemocnici. Příště to bude jinde. Je proto nutné jednat rychle a rázně.

Chybí program podpory náboru nových pracovníků (náborový příspěvek, ubytování, atd.). Je třeba urychleně vypracovat koncepci lůžkové péče v Plzeňském kraji v návaznosti na ostatní složky: záchrannou službu, pohotovost, ambulanci a následnou péči. Čím dříve, tím lépe. Jen tak zabráníme rozpadu současné sítě. Jsem rád za podporu kraje domácí hospicové péči a zároveň zdůrazňuji potřebu podpory domácí péče o seniory. Neutrácejme prostředky za nové domovy pro seniory, když mohou stárnout doma.

MUDr. Richard Pikner, Ph.D.
předseda zastupitelského klubu TOP 09
primář Klatovské nemocnice

Měsíčník Plzeňský kraj, leden 2017, strana 19

Štítky
Osobnosti: Richard Pikner
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme