Obce se mohou konečně pustit do odkládaných projektů

29. 8. 2012

Naděje, kterou doposud měla většina starostů v České republice, se dnes proměnila v realitu. Poté, co prezident Václav Klaus podepsal novelu rozpočtového určení daní, totiž už nic nebrání v tom, aby se dvanáct miliard navíc přesunulo do městských a obecních rozpočtů.

Právě v tuto dobu začíná většina starostů plánovat výdaje na další rok. Díky novele, kterou jsme prosadili, se konečně budou moci pustit i do nákladnějších, dlouho odkládaných projektů,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík, podle kterého novela nespočívá jen ve zvýšení příjmů, ale i v lepším nastavení systému. „Znám to z vlastní zkušenosti. Když jsem chtěl jako starosta projekty financovat z dotací, nikdy jsem si nebyl jistý tím, jaké nakonec budou schváleny. Dotační politika navíc otevírala značný prostor ke korupci. Díky novele nyní budou obce mít své peníze jisté, bez přerozdělování, a budou s nimi moci racionálně zacházet,“ dodává Petr Gazdík.

Obecní rozpočty získají na daňových příjmech navíc 12 miliard korun, nejvíce peněz získají obce s 500 až 50 tisíci obyvateli. Zvýší se úroveň veřejných služeb, obce dostanou více peněz na provoz, na školy, školky, opravy i obecní investice, na podporu sportu, mimoškolních činností dětí i spolků.

V našem Plzeňském kraji tato změna obcím přinese 713 897 000 Kč.

Pavel Čížek
kandidát na hejtmana v Plzeňském kraji
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme