Ministr kultury Jiří Besser navštívil Plasy

24. 9. 2010

Ministr kultury České republiky Jiří Besser zavítal dnes krátce po šestnácté hodině do severoplzeňských Plas. Cílem jeho návštěvy byla jeho účast na diskuzi o unikátním projektu obnovy cisterciáckého kláštera v Plasích v rámci Centra stavitelského dědictví (CSD), který má do této národní kulturní památky vrátit život. Projekt CSD v Plaském klášteře zahájili v loňském roce. Spolu s představiteli Národního technického muzea mu zelenou dal tehdejší ministr kultury Václav Riedelbauch. V Plasích se má tento projekt realizovat do roku 2014. CSD bude sloužit odborníkům i laikům, kteří se zajímají o historii stavitelství. Bude v zde možné bádat, studovat i obdivovat.

"Jsem rád, že mohu být právě zde v Plasích, kde vzniká tak ojedinělý projekt. Jsem zastáncem toho, že je nezbytné kulturní památky nejen renovovat, ale dát jí také svébytnou funkci a prostor, aby žila vlastním smysluplným životem. Toto poslání plaský projekt zcela naplňuje. I proto mohu zaručit, že oněch bezmála 400 milionů, je pro Plasy připraveno. Teď už vše záleží jen na práci projektového týmu." slíbil Jiří Besser.

Ministr Besser se v Plasích vyjádřil také ke kandidatuře Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015: "Stát se zavázal k tomu, že vítězné město podpoří, což také jistě udělá. Na ministerstvu ovšem nejsou přichystány nějaké nárokové prostředky. Plzeň díky své kandidatuře však získala oproti ostatním dvojí výhodu. Má již v tuto chvíli poměrně detailně připraveny projekty a navíc se město může kandidaturou a posléze titulem EHKM 2015 zaštiťovat při žádostech o finanční prostředky z EU, popř. Ministerstva kultury ČR."

Kandidát na primátora Plzně Ondřej Ženíšek k tomu dodal: "Jsem rád, že pan ministr tímto svým vyjádřením potvrdil náš pohled na otázku financování projektů v souvislosti se ziskem titulu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015. Pro Plzeň je obrovská pocta takovýto titul vyhrát. Avšak s ohledem na objem vynaložených investic, ke kterým se Plzeň tímto zavázala, musím znovu zdůraznit, že pokud se nyní nebude celý realizační tým včetně nového vedení města snažit ze všech sil o zisk finančních prostředků prostřednictvím nejrůznějších grantů, pak je to spíše Pyrrhovo vítězství."

Eva Šafránková, krajská manažerka

V Plasích dne 24.9.2010

Galerie
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme