Dort: Dáváme dětem šanci na normální život

15. 8. 2018

Smysl má zachránit dítě s šancí na normální život

Česká neonatologie patří mezi deset států s nejnižší novorozeneckou úmrtností ve světě. A stejně jako i další medicínské obory prochází svým vývojem, který ovšem musí klást důraz na citlivost. „Hlavním smyslem neonatologické péče je zachraňovat a léčit děti, které mají šanci na normální vývoj a plnohodnotný život, říká lékař a předseda České neonatologické společnosti Jiří Dort.

 

Daří se zachraňovat čím dál tím menší děti. Je to dáno technologickým vývojem?

 

Technologický vývoj je jeden ze tří hlavních předpokladů, co tomu napomáhá, a to vedle medicínských znalostí a zkušených lékařů a sester.

 

Zmenšilo se riziko následných zdravotních problémů u předčasně narozených dětí?

 

Mluvíme o pozdní nebo také dlouhodobé morbiditě, jejíž výskyt se stále snižuje. Jde o nějakou formu tělesného postižení nebo poruchu psychomotorického vývoje.

 

Od jakého týdne lze říci, že má předčasně narozené miminko šanci být zcela bez následků?

 

Šanci na život bez dlouhodobého postižení má i miminko narozené na hranici životaschopnosti, to znamená 23 týdnů (6. měsíc, pozn. red.), s postupujícími týdny těhotenství se ta šance ovšem zvyšuje.

 

Jak si stojíme v porovnání se světem?

 

Česká neonatologie si stojí velmi dobře, řadí se mezi deset států s nejnižší úmrtností novorozenců na světě.

 

Je něco, co dříve nebylo možné a dnes je to běžnou součástí vaší péče?

 

Ano, v kontextu s celkovým rozvojem technologií v medicíně se také v neonatologii objevily nové monitorovací a léčebné metody. Dnes je například zcela běžná ultrazvuková diagnostika přímo u lůžka, kterou provádějí sami lékaři.

15.8.2018    Mladá fronta DNES    str. 04    Z domova

    (aš)       

Štítky
Osobnosti: Jiří Dort