× Pohněme s tím. Společně!

TOP 09: Braňme demokracii

12. 11. 2019

Cestu Československa od demokracie k demokracii si v pondělí 4. listopadu připomněla plzeňská TOP 09. Členové a podporovatelé se za doprovodu ředitelky Paměti národa Plzeňského kraje Markéty Čekanové seznámili se 38 příběhy pamětníků ze Západu Čech, které mapuje výstava nazvaná „Nezapomeňme.“ Jedním z nich je i současný krajský zastupitel za TOP 09 Jaroslav Lobkowicz z Křimic.

„Tento rok si připomínáme 101 let od vzniku samostatného československého státu a 30 let od sametové revoluce. Jsem přesvědčen, že historii a příběhy těch, kteří ji zažívali, si musíme neustále připomínat, a proto tento projekt Paměti národa velice vítám. I když podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění na sametovou revoluci v listopadu 1989 nahlíží pozitivně dvě třetiny Čechů, jen pro 58 procent z nich je demokracie nejlepším způsobem vlády. To by pro nás mělo být signálem, abychom o výhodách demokracie, byť má své slabiny, více mluvili,“ říká předseda plzeňské TOP 09 Michal Vozobule.

„Obzvláště v poslední době je potřeba připomínat příběhy lidí, kteří nerezignovali na demokratické hodnoty, kteří byli ochotni za ně bojovat a položit život, kteří snášeli příkoří totalitního komunistického režimu a nezlomili se. Je to o svobodě a ta je možností volby každého člověka,“ je přesvědčena lochotínská místostarostka Ilona Jehličková (TOP 09), která je zároveň členkou Kolegia Paměti národa v Plzni.

Jaroslav Lobkowicz, jeden z pamětníků, se narodil jako potomek jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů a vyrůstal na zámku v Křimicích, na který Němci za války uvalili nucenou správu. Po roce 1945 ho rodina převzala zpět, ale za pět let jim ho komunisté vyvlastnili a většinu věcí zabavili. Ze zámku se stal internát pro učně Škodovky a rodina se přestěhovala do zámeckého pivovaru. Jaroslav Lobkowicz chtěl studovat na Vysoké škole elektrotechnické, ale nebylo prý pro něj místo. „Pár dní nato byl v novinách článek, že shánějí lidi na techniku. Můj otec tam psal a odpověděli mu: „Ano, sháníme, ale děti dělnického původu.“ Můj otec byl v té době cestář, takže větší dělník člověk ani nemohl být. A tím to pro mě skončilo,“ vzpomíná Jaroslav Lobkowicz. Vyučil se proto opravářem televizorů a v srpnu 1968 emigroval do západního Německa, kde nakonec techniku vystudoval a pracoval u firmy Siemens. V roce 1993 se vrátil do vlasti a zámek v Křimicích získal ve zdevastovaném stavu zpět. Od té doby ho postupně opravuje a zpřístupňuje veřejnosti.

Výstava „Nezapomeňme“ je k vidění zdarma na severní straně náměstí Republiky až do 28. listopadu. Veřejnost se zde může seznámit mimo jiné s příběhem politického vězně a zakladatele Meditační zahrady v Plzni Luboše Hrušky, lékaře a regionálního politika Zdeňka Mračka či Hany Trávové, která jako jediná z rodiny přežila holocaust.

Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Ilona Jehličková, Jaroslav Lobkowicz, Michal Vozobule

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 PLZEŇSKÝ KRAJ

Prešovská 201/4
301 00 Plzeň

info@plz.top09.cz
telefon: +420 602377809

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Eva Šafránková

eva.safrankova@top09.cz

telefon: +420 602377809

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme