Obce nesmí doplácet na to, že hospodaří lépe než stát. TOP 09 předloží řešení

27. 5. 2020

TOP 09 nesouhlasí s tím, aby byl kompenzační bonus vyplácen na úkor příjmů obcí a krajů, jak prosazuje ministerstvo financí. Vládní verze předpisu počítá s tím, že kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv.

Dnes v Poslanecké sněmovně prošel návrh kompenzačního bonusu, kterým vláda, i přes své sliby, připraví samosprávy o více než 16 miliard. TOP 09 usilovala o to, aby prošla senátní verze návrhu zákona, díky které by kompenzační bonus platil stát. Vládní poslanci však byli proti. TOP 09 proto bude iniciovat rychlou novelu zákona o rozpočtovém určení daní nebo návrh kompenzačního bonusu pro obce a kraje, který jednorázově ze zákona příjmy obcí a krajů posílí.

„Kompenzační bonus by měl stát vyplácet pouze ze svého rozpočtu. Byli to starostové a další lidé ve vedení obcí a měst, kteří s příchodem pandemie dva měsíce bojovali samostatně proti koronaviru šitím a distribucí roušek, mícháním dezinfekcí a dalšími opatřeními. A nyní je stát potrestá tím, že jim sebere příjmy na investice? To je nehorázné.  Projeví se to na kvalitě života všech občanů. Rozpočtové omezení zastaví drtivou většinu investičních akcí v regionu, a právě investice měst mohou podpořit místní ekonomický rozvoj,“ říká předseda TOP 09 v Plzeňském kraji Petr Suchý.

Dle vládního návrhu každá obec dostane na jednoho obyvatele o 1100 korun méně. V případě Přeštic pravděpodobně dojde díky tomuto opatření i dalším poklesům příjmů v důsledku koronaviru ke snížení příjmů o více než 25 milionu korun. „V hospodaření města se to citelně projeví. Už nebudeme moci pokračovat v přípravách výstavby krytého bazénu nebo domu pro seniory. Stěží budeme opravovat v takovém rozsahu místní komunikace, zlepšovat veřejné osvětlení, zvelebovat zeleň a podobně,“ říká starosta města Karel Naxera (TOP 09).

 

 

  Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

Štítky