Kraj hraje s pacienty i zdravotníky vabank

1. 9. 2023

Nekoncepčnost a nejistota vládne zdravotnictví Plzeňského kraje pod vedením koalice ANO, Pirátů a STAN. Ta přes opakované ujišťování personálu i pacientů, že nedojde k uzavření Stodské porodnice do konce letošního roku, její provoz v srpnu ze dne na den ukončila.

Nečinnost vedení kraje v otázce personální krize ve Stodské nemocnici, kde došlo k uzavření akutní lůžkové péče, je alarmující. Koalice ANO, Pirátů a STAN tak hraje vabank s pacienty i se zdravotnickým personálem. “Řízení zdravotnictví v kraji probíhá živelně, bez jakékoliv koncepce. Náměstek pro zdravotnictví svou nečinností rezignoval na řešení problému, což vedlo k uzavření gynekologicko-porodnického oddělení ve Stodké nemocnici, přestože bylo přislíbeno, že nemocnice dostane čas do konce roku 2023, aby našla chybějící lékařský personál,” uvedl primář Klatovské nemocnice a krajský zastupitel Richard Pikner (TOP 09).

“Na posledním jednání zastupitelstva kraje byli všichni ubezpečováni, že nedojde k uzavření žádného oddělení v krajských nemocnicích, tedy ani gynekologicko - porodnického, aniž by byla tato problematika projednána na zdravotnickém výboru a zároveň jsme byli ujištěni, že k ukončení provozu nedojde dříve, než bude představena nová koncepce nemocnic Plzeňského kraje. Velice mě proto mrzí, že provoz porodnice byl ukončen dříve, než byla projednána strategie krajských nemocnic, jak bylo slibováno” řekla bývalá hejtmanka a nynější zastupitelka Ilona Mauritzová (ODS).

Jsme si vědomi skutečnosti, že sehnat pediatra je obtížné. Nicméně takto radikální krok, jakým je uzavření porodnice, přišel naprosto neočekávaně, a to nejen vůči nám, jako zastupitelům kraje, ale především vůči všem lidem využívající Stodskou nemocnici, kterým uzavření porodnice způsobilo značné komplikace, vysvětlil senátor a zastupitel Pavel Karpíšek (ODS) a doplnil, že zdravotnictví a zajištění lékařské péče skrze své krajské nemocnice, je jedním z nejdůležitějších úkolů krajské samosprávy. Ta však v současné době selhává. Právě kraj je zřizovatelem nemocnice ve Stodě a jediný způsob, jak se krajská koalice zasadila o udržení chodu kvalitní a vyhledávané porodnice, byl podpis   petice za její zachování ze strany prvního náměstka hejtmana Petra Vanky (ANO) a předsedy zdravotního výboru Karla Pressla (ANO) a další představitelé vládnoucí krajské koalice. V jejich kompetenci však bylo stanovení jasných podmínek, mezi něž patří především chybějící koncepce zdravotnictví, čímž by umožnili vedení nemocnice nepříznivou personální situaci řešit, uzavřel téma zastupitel Karpíšek.

Štítky
Osobnosti: Richard Pikner
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme