Sdružení, které hájí zájmy obcí Jesenicka, slaví třicet let a má nové vedení Zdeňku Blišťanovou

Třicet let slaví Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ). V republice dnes už ojedinělý spolek, který sdružuje všechny obce a města bývalého okresu. Celkově jde o 24 samospráv.

6. 6. 2023

Sdružení vzniklo v roce 1993 jako zájmové sdružení obcí a měst, jehož hlavním úkolem byla ochrana zájmů Jesenicka, které bylo v té době součástí okresu Šumperk. V činnosti pokračovalo i po vzniku okresu Jeseník v roce 1996.

Spolek byl založen jako hlavní koordinátor činností v oblasti cestovního ruchu, infrastruktury, dopravní a dotační politiky a zasazoval se o co nejširší partnerství s obcemi i většími celky v sousedním polském příhraničí. Tuto činnost by si rád zachoval i v budoucích letech.

Obce Jesenicka si vytvořily také takzvaný podpůrný fond SMOJ za účelem poskytování finančních výpomocí a Fond kultury na podporu regionálních kulturních a společenských akcí.

Tak rozsáhlé platformy, jako je SMOJ, oceňuje i Svaz měst a obcí České republiky. „Je to jakási záruka stability bývalého okresu, málo lidnatému území dává i větší sílu při vyjednávání s ministerstvy, krajem a dalšími úřady,“ sdělil místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Podobně to vidí i politolog Univerzity Palackého Olomouc Pavel Šaradín. „Cílem takových sdružení je podnítit spolupráci, stmelit obce pro stejný zájem – a tím je zlepšení kvality života v odlehlé, pozapomenuté oblasti. Nebýt tak velké společné platformy, tak je Jesenicko ze strany státu ještě víc zanedbávaným regionem. SMOJ bylo vždy dobrým příkladem kvalitního sdružení samospráv,“ vyzdvihl Šaradín.

Prvním předsedou SMOJ byl tehdejší jesenický starosta Petr Košacký. „Hlavním motivem založení SMOJ bylo přispět k obnovení jesenického okresu,“ řekl. Brzy se ale posunulo mezi respektované spolky obcí a přežilo i vznik okresu.

„Dnes už ví málokdo, že SMOJ přispělo k tomu, že Jesenicko se stalo součástí nového Olomouckého kraje. Jinak bychom byli vzhledem k příslušnosti ke Slezsku v Moravskoslezském kraji, což by pro nás znamenalo horší dostupnost do centra kraje,“ popsal Košacký.

Nejdéle stál v čele SMOJ bývalý starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík, předsedou byl dvacet let. „Naši SMOJku brali všude jako silného partnera. Myslím, že Jesenicku dodávala sílu a vážnost,“ přemítá Žmolík.

V rámci sdružení si obce Jesenicka vybudovaly společnou kompostárnu pro likvidaci biologického odpadu, sdružení tlačilo na obnovu silnic, především druhé a třetí třídy. „Vždycky jsme se shodli, opravu kterých silnic budeme v konkrétním čase podporovat. Tak se nám podařilo všechny potřebné opravy postupně protlačit,“ prozradil Žmolík.

Díky SMOJ se podařilo na Jesenicku stabilizovat zdravotnictví. „Vždy jsme vybírali konkrétní témata, která jsme pak tlačili. Věřím, že to bude pokračovat i s novým vedením,“ přeje si Žmolík. Žezlo po něm převzala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. „SMOJ je pro celý bývalý okres pořád nesmírně důležité,“ řekla.

Žmolík skončil ve funkci po minulých komunálních volbách, kdy nebyl zvolen do funkce starosty či místostarosty Lipové-lázní. Ze stanov totiž vyplývá, že předseda SMOJ musí být zároveň starostou či místostarostou některé z členských obcí a měst Jesenicka.

Opustit SMOJ se nechystá žádná obec ani po třiceti letech existence spolku. „Důležité věci regionálního významu by se bez sdružení prosazovaly jen těžko. Dost dobře si neumím představit, že bychom fungovali bez SMOJ. Je to mimo jiné i důležitá platforma pro pravidelná setkávání komunálních politiků Jesenicka a předávání zkušeností,“ sdělil starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

MF DNES - Olomoucký

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme