Déja vu odsouzeného radního. Je opět obviněný, že uhýbal daním

24. 10. 2016

Policie opět trestně stíhá komunistického radního Prostějova Josefa Augustina, protože se vyhýbal placení daní. Advokát pět let nepodával daňová přiznání. V minulosti byl přitom za podobnou věc už odsouzen. Musí okamžitě odstoupit z funkce, vyzývá Augustina opozice. Radní své trestní stíhání odmítl komentovat. 

PROSTĚJOV V tomto případě se skoro nedá uvěřit tomu, že by to mohla být pravda. Jenže jak nyní zjistila MF DNES, radní města Prostějova Josef Augustin z KSČM je obviněný z trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, protože od roku 2010 do roku 2014 nepodával daňové přiznání o dani z příjmu. Jeho případ je ještě nepochopitelnější vzhledem k tomu, že už v roce 2008 byl Augustin za neplacení daní pravomocně odsouzen. Tehdy šlo o DPH a daň z příjmu fyzických osob za roky 2004 a 2005. Augustin má před jménem právnický titul a v Prostějově dlouhá léta pracuje jako advokát. 
Na Augustina podal trestní oznámení Finanční úřad. Policie ho nejprve podezřívala ze zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby. „JUDr. Augustin nepodal daňová přiznání k dani z příjmu za zdaňovací období roku 2010 až 2013, a způsobil tak škodu České republice v celkové výši nejméně 344 460 korun,“ konstatoval loni na podzim komisař krajské kriminálky v Olomouci Martin Kožaný v žádosti adresované soudu v Prostějově, která se týkala zapůjčení některých souvisejících spisů. Nakonec vyšetřovatelé Augustina neobvinili z krácení daní, ale ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, za což mu u soudu hrozí dva roky vězení nebo pokuta. 
„Mohu potvrdit, že prostějovský advokát je stíhán za to, že v letech 2010 až 2013 nepodal daňová přiznání k dani z příjmu fyzických osob,“ potvrdil státní zástupce z Prostějova Jaroslav Miklenda. Policie hodlá v nejbližší době Augustinovo obvinění rozšířit ještě o daňové přiznání za rok 2014. 
Augustin minulý čtvrtek nejprve slíbil, že se ke svému trestnímu stíhání vyjádří. Otázky si vyžádal e-mailem, ale včera večer sdělil, že nic nebude komentovat. Prostějovská opozice požaduje, aby trestně stíhaný komunistický radní okamžitě odešel z funkce. 
„V radě města nemůže v žádném případě zůstat člověk, který nedodržuje zákony. Není možné, aby za těchto okolností rozhodoval o zásadních věcech města. V roce 2008 se omlouval zdravotními problémy a teď je to podruhé. Pokud byl už jednou odsouzený, tak si měl dávat velký pozor na to, aby se už nic podobného neopakovalo,“ kroutí hlavou opoziční prostějovský zastupitel Aleš Matyášek z TOP 09. 
Matyášek a další opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein z ODS míní, že Augustinovo setrvání ve vedení města je především věcí ČSSD, která sestavila radniční koalici a je za ni zodpovědná. „Mohu všechny ubezpečit, že díky hlasům ODS se takový člověk do rady města nedostal. Mrzí mne, že jeho počínání nevrhá dobré světlo na Prostějov, a samozřejmě také to, že se podílí na rozhodování o důležitých záležitostech města,“ prohlásil Blumenstein. Vedení města Prostějova tvrdí, že o Augustinově opakovaném trestním stíhání neví. „Nevím o tom a samozřejmě se ho na to zeptám, je to velice nepříjemná věc,“ připustila primátorka Prostějova z ČSSD Alena Rašková. Jeho odchod z rady města zatím požadovat nebude. „Myslím si, že platí presumpce neviny, a pokud trestní stíhání nebude ukončeno, zatím bych to neřešila,“ řekla. 
Naopak další člen prostějovské radniční koalice hnutí Pévéčko nevyloučilo, že Augustinův odchod bude na pořadu dne. „Podrobnosti zatím neznám a trestní stíhání je pro mě částečně novina. Vyčkám, až budu mít relevantní informace, a pak je to otázka pro celou koalici, jak se k tomu postavíme,“ řekl náměstek primátorky Jiří Pospíšil z Pévéčka. Komunální volby v Prostějově vyhrála ČSSD, která si do koalice vybrala kromě Pévéčka také komunisty. 
Kromě funkce na radnici je Augustin rovněž místopředsedou okresního výboru KSČM na Prostějovsku a členem ústředního výboru strany. „V danou chvíli nemá OV KSČM žádné oficiální, relevantní informace o této záležitosti,“ sdělil Ludvík Šulda, předseda prostějovského OV KSČM, k Augustinovu trestnímu stíhání. Augustin je kromě toho předsedou školské rady Obchodní akademie v Prostějově. Zdejší studenti před časem sepsali petici, aby z vedení školy odešel mimo jiné proto, že byl v minulosti odsouzen za neplacení daní. Augustina se však zastal odcházející náměstek hejtmana pro školství Zdeněk Švec, který byl jako bezpartijní zvolen za KSČM. O tom, že je Augustin opět trestně stíhán, Švec podle svých slov nevěděl. 

Zdroj: Michal Šverdík, redaktor MF DNES
Regionalni mutace| Mladá fronta DNES - Olomoucký kraj

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 OLOMOUCKÝ KRAJ

Palachovo nám. 620/1
779 00 Olomouc

info@olm.top09.cz
telefon: +420 606709868

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Kateřina Šišková

Katerina.Siskova@top09.cz

telefon: +420 606709868

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme