Spojenci představili kandidátku do voleb v Olomouckém kraji

12. 5. 2020

V čele koaliční kandidátky stojí poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL) z Rokytnice u Přerova. „Potřebujeme vytáhnout Olomoucký kraj, kam patří. Hospodářsky bohužel citelně zaostává. Dali jsme si proto za cíl region za čtyři roky dostat na seznamu krajů o tři příčky výš,“ říká spojenecká jednička.

Ekonomický restart kraje, jehož nezbytnost zdůraznila aktuální epidemie koronaviru, nebude podle Spojenců možný bez podpory potenciálu mladých vzdělaných lidí, kteří se v regionu usadí. Koalice ovšem zdůrazňuje i spokojenost těch, kteří ještě nepracují. Přináší proto takzvaný Švýcarský model. „Děti na školách by měly mít možnost prozkoumat různé možnosti svého budoucího rozvoje. Budeme spolupracovat se základními školami a zajistíme, aby žáci vyšších ročníků v průběhu let mohli navštívit různé střední školy, firmy, řemeslníky i práci svých rodičů,“ vysvětluje starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09), dvojka kandidátky.

Téma zdravotnictví a seniorů reprezentuje zkušená olomoucká kardioložka Marcela Škvařilová (ProOlomouc). Mezi Spojenci je třetí v pořadí. „Potřebná zdravotnická péče nemůže být i vzhledem ke stárnoucí populaci jen ve městech. Proto chceme obcím přispět na zubaře a obvodního lékaře. Rádi bychom také zavedli službu, kterou označujeme jako hodinový vnuk. Starší lidé by si ji mohli domluvit třeba přes námi navrhovanou linku podpory pro seniory,“ zmínila lékařka.

Velkých tématem Spojenců – Koalice pro Olomoucký kraj je boj se suchem a ochrana životního prostředí. Odmítají například plány na výstavbu kanálu Dunaj – Odra – Labe. Staví se proti záboru nejkvalitnější zemědělské půdy pro komerční zástavbu a usilují o nápravu klimatických změn. Za cíl si dali vysazení 30 tisíc stromů, které se objeví mimo jiné v obnovených stromořadích u silnic. „Podpoříme každého, kdo pomůže se suchem. Zřídíme krajský fond na návrat mokřadů. Ve městech hodně sázíme na vídeňskou modrozelenou infrastrukturu. Musíme zkrátka začít lépe využívat dešťovou vodu a sluneční energii,“ zdůrazňuje nutnost nového myšlení v politice středoškolská učitelka z Olomouce Hana Vacková (Zelení). Mezi koaličními kandidáty jí patří čtvrtá pozice

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme