Prostějovská opozice uspěla! Hloučela je prozatím zachráněna!

27. 4. 2022

Prostějovské zastupitelstvo neschválilo kontroverzní návrh změny územního plánu, proti kterému se kvůli plánovaným opatřením v okolí biokoridoru Hloučela zvedla vlna kritiky. Radnice úpravy územního plánu ještě přepracuje.

Vedení města se nakonec rozhodlo z materiálu vyjmout celou část týkající se biokoridoru Hloučela, která by podle kritiků umožnila v této části Prostějova bytovou výstavbu na úkor veřejné zeleně.
Zastupitelstvo v úterý nejprve neschválilo vypořádání námitek a připomínek k připravené změně územního plánu a poté uložilo magistrátu přepracovat tento materiál. Po opětovném veřejném projednání by upravenou změnu územního plánu mělo znovu projednat zastupitelstvo. Radní si od toho slibují, že další opatření budou moci být schválena a územní plán se v jiných částech města dočká modifikace.
Město se díky přepracování návrhu podle primátora Františka Jury (ANO) vyhne riziku, že změna územního plánu skončí u soudu. Na změnu územního plánu totiž čeká například Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, který chce stavět novou stanici za Brněnskou ulicí, ale i mnoho dalších organizací a občanů.
Podle opozičního zastupitele Aleše Matyáška (Na rovinu!) připravená změna územního plánu počítala s další redukcí ploch se zelení. „Každou další změnou ořezáváme tyto plochy a dostáváme se blíž k vodnímu toku Hloučela,“ upozornil Matyášek, podle kterého opozice bude bedlivě sledovat další osud chystané změny územního plánu.
Připravenou změnu územního plánu kritizovala také bývalá opoziční zastupitelka a nynější poslankyně Hana Naiclerová (STAN), podle které by umožnila bytovou zástavbu na poli mezi biokoridorem Hloučela a sídlištěm. Protestního pochodu biokoridorem Hloučela se na konci loňského roku zúčastnilo několik stovek lidí. Proti návrhu vystoupily spolky Ajdony a Pro Prostějov. Spolek Ajdony nasbíral 1500 podpisů obyvatel města, kteří se změnou územního plánu nesouhlasí.
„Je to dobrá zpráva, občanská angažovanost měla smysl. Naše práce tím ale nekončí. Je třeba vývoj v lokalitě dál sledovat a je třeba dosáhnout toho, aby se návrh změny územního plánu změnil od základů. Zejména je nutné, aby ze změny územního plánu zmizela nová definice ploch smíšených obytných, která by v celé obytné části města umožnila takzvanou nerušivou výrobu,“ komentovala Naiclerová změnu postoje vedení radnice.

Štítky
Osobnosti: Aleš Matyášek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme