Olomouc bude mít nový domov pro seniory. Hotový bude do roka

21. 3. 2014

V Olomouci-Slavoníně vyroste do roka nový domov seniorů.

Poskytne zázemí až pro sto dvacet klientů se čtyřiadvacetihodinovou zdravotnickou i ošetřovatelskou péčí, moderními terapeutickými metodami a rehabilitacemi.

Podle náměstkyně primátora Evy Machové z TOP 09 je poptávka po trvalé péči stále větší. Samotná Olomouc má jen jeden domov pro seniory v městské části Chválkovice a jeho kapacita 218 míst nestačí.  Stavební práce na jeho výstavbě se rozjely v městské části Slavonín. Radní tak plní slib, který byl v oblasti sociální politiky města prioritou. Domov, kde budou seniorům poskytovány komplexní sociální služby, vyrůstá v Jižní ulici, hotový bude do roka.

 

Moderní zařízení se čtyřiadvacetihodinovou zdravotnickou i ošetřovatelskou péčí, zázemím každodenního aktivizačního programu, moderními terapeutickými metodami a rehabilitacemi zajistí klientům specializovaná síť Domovů seniorů pod hlavičkou ANAVITA. Výstavba zbrusu nového sociálního zařízení je totiž v režii soukromého investora. „Naší snahou bylo, aby projekt realizoval privátní subjekt. Vstup provozovatele specializované sítě, která by starším lidem dokázala poskytnout komplexní péči, jsme se snažili podpořit nabídkou prodeje a pronájmu pozemků z majetku města,“ vysvětlil primátor Olomouce Martin Major. „Pro stavbu domova na „zelené louce“ jsme vybrali parcely v běžné bytové zástavbě s dobrou dopravní dostupností,“ doplnil primátor Major.

 

„Vznik domova pro seniory v Olomouci byl naší prioritou, po komplexní a trvalé péči je totiž stále větší poptávka a demografické analýzy nasvědčují tomu, že tomu v budoucnu nebude jinak,“ uvedla náměstkyně primátora Eva Machová, jenž má oblast sociální politiky města na starosti. „Zařízení, které by poskytovalo trvalou péči starším občanům, město již delší dobu postrádá. Jsme si přitom vědomi toho, jak důležitou pomoc a péči dokáže domov zajistit seniorům, kteří jsou imobilní nebo se závažnými komplikacemi a také těm, o něž z různých důvodů nemohou pečovat jejich rodiny,“ zdůraznila náměstkyně primátora Eva Machová.

 

Síť zařízení Domovů seniorů ANAVITA se specializuje zejména na péči o klienty s Alzheimerovou chorobou, ale nejen na ně. „Smyslem naší péče je poskytovat klientům odborné služby v důstojné atmosféře absolutního bezpečí a pohody. Naší filozofií je individuální přístup,“ vysvětlil zakladatel tuzemské privátní sítě a ředitel DS ANAVITA Jiří Dušek. Ve Slavoníně tak vznikne už páté odborné zařízení tohoto provozovatele. Po pilotním projektu Domova seniorů v jihomoravském Šanově, spustila ANAVITA během necelých tří let podobná zařízení také v Praze, Terezíně u Litoměřic a Modřicích u Brna. Náklady na výstavbu olomouckého domova, jehož hlavní část by měly tvořit jednolůžkové maximálně dvoulůžkové pokoje, jsou odhadovány na 100 milionů korun.

 

V Olomouci nyní nově vzniká také nájemní bydlení pro seniory v domě s pečovatelskou službou, které město realizuje v ulici Přichystalova. Po náročné rekonstrukci domu, jenž byl v posledních letech využíván jako bytová náhrada pro neplatiče nájemného, vznikne 59 malometrážních bytů, včetně šesti bezbariérových. Podpora z rozpočtu města jde dlouhodobě také na terénní sociální služby, které v Olomouci seniorům poskytují nejrůznější privátní organizace a sdružení. „Ze zkušeností však víme, že starším lidem po čase, zejména vzhledem k jejich zdravotnímu stavu, pomoc terénních pracovníků nestačí, a potřebují komplexní péči,“ doplnila náměstkyně Eva Machová.

 

Na území bývalého okresu Olomouc je celkem deset domovů pro seniory s celkovou kapacitou 935 lůžek, na které jsou evidovány bezmála tři tisícovky žádostí. Čekací doba se pohybuje mezi šesti měsíci až třemi lety. Přímo v Olomouci je nyní pouze jeden domov pro seniory, Pohoda Chválkovice, s kapacitou 218 lůžek a čekací dobou dva až tři roky. Jako příspěvkovou organizaci zařízení provozuje Olomoucký kraj.

foto: Magistrát města Olomouce

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme