Čepelka: Někteří občané se ztrácejí v meandrech české politiky

26. 11. 2025
Někteří občané byli před volbami nadšeni. Hnutí ANO slíbilo na podzim kvalitní rozpočet, už ho totiž prý má. Taky jsem byl zvědavý. Hned po volbách se ukázalo, že žádný nemá. Taky všude hlásilo, komu všemu a na co přidá a teď tuší, co jeho nevoliči tušili už dávno – že na to všechno nebude mít peníze. Ale hlasy získalo. Motoristé zas, ačkoliv jim podle názvu jde jen o sebe, slíbili vyrovnaný rozpočet, a to se líbilo i řadě pravicových voličů. No samozřejmě, že v programu vlády nic takového není a ani nebude. Proč by si jejich vedoucí partner ANO nechávalo schválit vyrovnaný rozpočet, když muže utrácet a uplácet? Jediný, kdo splnil předvolební slib, je zatím Okamura, který slíbil stáhnout ukrajinskou vlajku. To splnil, načež mu tam okamžitě vyvěsily pět dalších.
 
Někteří občané se po volbách pohoršovali nad tím, že odstupující vláda neposílá do sněmovny svůj návrh rozpočtu, přestože ho k tomu vítěz voleb, hnutí ANO, opakovaně vyzývá. Tady skutečně nejde o to, že ANO ten návrh dávno zná, byl totiž zveřejněn již před volbami. Ve skutečnosti šlo o to, že vláda ten návrh neměla komu poslat, protože sněmovna nebyla ustavena. Poslanci se do 3. listopadu dokonce ani nesešli a jak můžete poslat nějaký dokument někomu, kdo neexistuje? Proto bylo zcela v pořádku, že odstupující vláda tak učinila až po vzniku sněmovny.
 
Někteří občané považují pouze za šprajc prezidentovu výzvu, aby A. Babiš řekl národu, jak vyřeší svůj střet zájmů. Že to je pokus, jak zdržovat ustavení vlády. Avšak nastavte uši! Prezident nechce, aby Babiš měl střet zájmů vyřešený ještě před jmenováním, nýbrž pouze to, aby řekl, jak ho bude řešit. Až po svém jmenování bude mít Babiš 30 dnů na vyřešení. Zatím jen stačí, když nebude mlžit nebo zatajovat a řekne, jak na to chce jít. Zdravý rozum napovídá, že to udělat nemůže, protože to pořád sám neví. Jinak by se dávno pochlubil.
 
Prezident tudíž Babišovi poskytl velkorysou příležitost, aby včas mohl řešit svůj střet zájmů. Kdyby ho jmenoval předsedou vlády hned druhý den po volbách, tak se sazím, že by Babiš do 30 dnů, tj. do začátku listopadu svůj střet zájmu vyřešit nedokázal, jeho jmenování by se proto nemohlo uskutečnit a prezident by mu dal podle ústavy ještě druhý pokus.
Rád bych fandil i nové vládě, kdyby opravdu pracovala ve prospěch republiky. Turek, Slovák i Japonec jednou skončí, ale ČR tu musí zůstat co nejméně poškozená.

Oldřich Čepelka, člen TOP 09 Liberec

Štítky
Osobnosti: Oldřich Čepelka
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme