Registr smluv se opět odkládá

16. 9. 2015

Klíčový protikorupční zákon se ve Sněmovně projednává už více než tři roky. Podle posledních plánů by měly státní instituce, kraje i obce zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun od července příštího roku. Rok poté by navíc měla začít platit sankce neplatnosti - nezveřejněná smlouva automaticky neplatí. Kvůli dalšímu odkladu v dolní komoře se však může zavedení novinky zdržet.

Praha - "Děkujeme, že schválíte registr smluv," vítali ve středu ráno členové iniciativy Rekonstrukce státu poslance cestou do Sněmovny. Tulipány a zákusky ale zákonodárcům rozdávali předčasně - poslanci dlouho odkládaný zákon znovu neprojednali.

Na schválení klíčové protikorupční normy několika vlád se přitom čeká více než tři roky. "Je to neverending story. Dělají si z toho tak trochu legraci, registr smluv zařadili až za body, u kterých bylo jasné, že se protáhnou a registr se znovu nestihne," komentoval to poslanec za TOP 09 a Starosty Jan Farský, autor původního návrhu.

Farský se pokusí registr protlačit do pátečního programu, kdy se ale plánuje projednání kontroverzní elektronické evidence tržeb a protikuřáckého zákona. "Pokud bychom to nezvládli ani v pátek, bude se to znovu protahovat," dodal Farský. Přijetí zákona navíc zřejmě zkomplikuje Senát - očekává se, že poslancům normu vrátí.

Původní plán počítal s tím, že zákon začne platit v červenci příštího roku. Ještě rok poté ale bude registr fungovat v jakémsi testovacím provozu - nebude zatím platit podmínka, že nezveřejněná smlouva je automaticky neplatná. Malé obce navíc dostanou dvouletý odklad.

"Pokud se příprava nezrychlí, vláda si sice bude moci odškrtnout, že zákon schválila, ale v jejím volebním období reálně platit nebude," komentoval to Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

Účelový odklad

Rekonstrukce státu upozorňuje, že na Slovensku trvalo zavedení podobného zákona tři měsíce. "Před pár dny na toto ostatně upozornila i BIS, když kritizovala odkládání přijetí tohoto zákona jako bezdůvodné a účelové," uvedl Jan Vurbs z Rekonstrukce státu.

Aktivisté i poslanec Farský navíc poukazují na rozpor mezi rychlostí zavádění registru smluv a například výše zmíněnou elektronickou evidencí tržeb. "Když má něco splňovat stát, dá si na to lhůtu 18 měsíců. A podnikatelům mají na evidenci tržeb stačit čtyři měsíce," dodal Farský.

Poslanec proto bude navrhovat, aby se testovací období zkrátilo na šest měsíců. Podle údajů Rekonstrukce státu by měly ročně kraje, obce, stát a jejich organizace zveřejnit v registru smlouvy za 690 miliard Kč.

Lucie Stuchlíková

zpravy.aktualne.cz, 16. 9. 2015

Štítky
Osobnosti: Jan Farský
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme