Podrývá Andrej Babiš základy demokracie? ANO?

30. 10. 2015
V Poslanecké sněmovně je čtyři až pět zlodějů. To je věta, kterou místopředseda vlády Andrej Babiš pronesl v červnovém rozhovoru pro deník Právo. Je to závažné obvinění, proto jsem pana místopředsedu vlády v interpelaci vyzval k vyjmenování daných osob.
 
Tato má výzva se nesetkala s úspěchem. Místopředseda vlády odpověděl, že “Na doraz konkrétního uvedení osob tyto označovat nebudu a stejně jako v rozhovoru pro deník Právo ponechám odpověď v obecné rovině, abyste mou odpověď nezneužil k dalším útokům vůči mé osobě.” 
  
Jsem zmaten. Mám to snad chápat jako přiznání? Nebo myslel těmi zloději své nejbližší spolupracovníky? Nebo je odpověď ta nejjednoduší a místopředseda vlády zase jen "plácá", jak sám v jiném případě omlouvá své výroky? Na doplňkovou otázku odpověděl, že je nebude jmenovat, protože by se to obrátilo proti němu. Má opravdu takovou nedůvěru v český právní řád, nebo jsou to pouhé mimikry, které mají ve společnosti dale podkopávat důvěru k veřejným institucím? Anebo snad mají tyto výroky jen lovit v kalných vodách sympatie voličů? 

V momentě, kdy vysoce postavený politik, a ministr financí jím bezpochyby je, začne takto zneužívat domněnek a pomluv na účet zástupců občanů, státních zástupců a policistů v politickém boji, je to nebezpečné a dokládá jeho všehoschopnost a ochotu obětovat základní kameny demokratického zřízení a právního státu za svůj politický a osobní prospěch.

V předvolebním období jsme si již na to zvykli. Je to období, kdy se poměry sil mohou jen díky jednomu novinovému článku s hanlivou domněnkou o oponentovi krátkodobě obrátit a zajistit tak vítězství. V případě vyjádření místopředsedy vlády se ale už nejedná o vítězství ve volbách, ale o konstatntní podrývání státu a demokratického zřízení jako takového. 

Ministra financí jsem v této věci musel interpelovat třikrát, protože se na interpelace dvakrát ani nedostavil. Z mého pohledu má jen dvě čestné možnosti – buď zloděje pojmenovat, nebo se omluvit. Zatím nezvolil ani jednu variantu, a tak s odpovědí není spokojena ani Poslanecká sněmovna a ministra vyzvala k nové odpovědi. 

Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš na ní má 30 dní. Doufám, že své výroky doloží nebo se omluví. Pokud nezvolí ani jednu variantu, budu navrhovat sněmovně, aby ho k omluvě usnesením vyzvala. A věřím, že poslanci v zájmu zachování základních prvků demokracie i vlastní důstojnosti výzvu podpoří. Jak se potom zachová místopředseda vlády je otázkou. Ale někdy je už průběh jednání odpovědí. 
 
Z tisku: 
 
O vyjadřování Andreje Babiše jako majitele Agrofertu psal už Martin Komárek v roce 2011
“Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody”
(http://zpravy.idnes.cz/komentar-miliardar-babis-prska-jako-pepa-z-hospody-fwf-/domaci.aspx?c=A110920_105720_domaci_brd)

“Plácání” v předvolební kampani září 2013
"200 miliard se ztrácí plýtváním a korupcí a dá se tomu zabránit zlepšením výběru daní." Tuhle větu Andrej Babiš pronesl v září roku 2013, tj. v předvolební kampani. O dva roky později je celá koalice překvapená, že nemá k dispozici 200 miliard navíc a ministr financí se brání tím, že to plácl bez hlubší znalosti rezortu. (http://archiv.ihned.cz/c1-63991160-asi-jsem-placal-rika-babis-usetrit-bez-zvysovani-dani-neni-jednoduche)

Zloději v Poslanecké sněmovně červen 2015
“Co vím, tak je ve sněmovně minimálně čtyři pět zlodějů” (http://www.denik.cz/z_domova/kdo-patri-mezi-minimalne-ctyri-pet-zlodeju-ve-snemovne-babis-opet-mlci-20151022.html

Je prověřování vyšetřováním? Otázka a 10 mil Kč. I z toho se dá vykroutit? Říjen 2015
Minulý týden pan ministr narazil i v právní rovině. Rozdíl mezi prověřováním a vyšetřováním není pouhé slovíčkaření rozdělené tenkou linií. Mezi těmito pojmy je velká tlustá čára, která odděluje domněnku od právního řádu. (http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kalousek-nabidl-babisovi-sazku-kvuli-udajnemu-vysetrovani/1269560

Jan Farský

blog.aktualne.cz, 30. 10. 2015

Štítky
Osobnosti: Jan Farský
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme