× Pohněme s tím. Společně!

Jak azylant k bohatství přišel

13. 1. 2020
Myslím, že každý z nás už slyšel spoustu zajímavých zpráv o tom, na kolik si nelegální přistěhovalci přijdou díky solidaritě českého státu. Inu, připomíná to doby, kdy se „říkávalo“, že lidé na dávkách, kteří v tom „umějí chodit“, inkasují krásných 50 000 Kč měsíčně.
 
Jako bývalý zaměstnanec úřadu práce (na odboru nepojistných sociálních dávek a dávek pěstounské péče) vám mohu s klidným srdcem říci, že se jedná o stejné hloupé řeči, s nimiž jsem se snažila bojovat na můj vkus až příliš dlouho.
Kvůli hoaxům a falešným zprávám připomínajícím tichou poštu, kde je zřejmé, že poslední v řadě řekne nějakou hloupost, sledujeme spoustu lidí šířících, mnohdy i v dobré víře, nesprávné a nepodložené informace.
 
Ráda bych se s Vámi podělila o pár čísel, se kterými si dal práci pan Petr Nutil ze serveru Manipulátoři.cz.
 
Celý příspěvek si můžete přečíst přímo na jeho facebookové stránce, zde proto uvádím pouze podstatné informace.
 
1. Kapesné pro žadatele o mezinárodní ochranu, pobývající v přijímacím centru, činí 30 Kč na den. Měsíčně tedy 900 Kč, což rozhodně není žádná „hitparáda“. Sice dostane zdarma najíst, ale peněz na rozdávání rozhodně moc nemá.
 
2. Pak tu máme pobytová střediska, kde si žadatelé o azyl vaří sami, a díky tomu je jejich finanční injekce o něco vyšší. Ti dostávají 3 410 Kč měsíčně, což odpovídá životnímu minimu. Výjimku představují nově příchozí žadatelé s vyšším obnosem, než je částka životního minima, kteří si náklady platí sami – a to jak ubytování (130 Kč na den), tak i stravu (112 Kč na den).
 
3. Žadatelé ubytovaní mimo pobytové středisko si z vlastních prostředků hradí ubytování i stravu bez podpory státu.
 
Nicméně žadatelů o azyl v ČR mnoho není – v roce 2018 jich bylo například 1 702. Data za minulý rok bohužel ještě nejsou k dispozici, ale tuto informaci mám ze stránek ministerstva vnitra.
 
Petr Nutil také dodává, že pokud je člověku přiznán status azylanta, má právo zažádat o dávky státní sociální podpory a hmotné nouze, stejně jako občan ČR. Úřad práce přitom posuzuje všechny žádosti individuálně a rozhodně to není nic jednoduchého. V žádném případě ale nelze říct, že by úřady práce byly plné azylantů.
 
Když už se vracíme k dávkám státní sociální podpory a hmotné nouze, na internetu je k dispozici hned několik kalkulaček, které Vám pomohou zjistit výši dávky, na niž máte se svými příjmy a náklady na bydlení nárok. Máme zákony, kde je jasně dáno, kdo a za jakých podmínek má právo na výplatu jakýchkoliv dávek. V žádném případě netvrdím, že je to systém dokonalý. Ale závidět někomu, že „je na dávkách“, ze kterých nakonec stejně poplatí jen to, co musí, a šířit kvůli tomu falešné informace, je zbytečné, a v dnešní společnosti plné nenávisti navíc i hloupé. 
 
Děkuji Vám za pozornost. 

Bára Kundrátová, místopředseda TOP týmu Liberec.

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Bára Kundrátová

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 LIBERECKÝ KRAJ

Karlovská 161
460 10 Liberec

info@lib.top09.cz
telefon: +420 604229308

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Martina Rambousková

martina.rambouskova@top09.cz

telefon: +420 604229308

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme