Babišova omluva za poslance-zloděje se málem dostala na program Sněmovny. Chyběl jeden hlas

20. 1. 2016

Na program jednání Sněmovny se málem dostal bod s názvem Omluva Andreje Babiše Poslanecké sněmovně. Návrh Jana Farského z TOP 09 a Starostů, který po ministru financí omluvu požaduje za nařčení, že je mezi poslanci až pět zlodějů, podpořila přesně polovina přítomných poslanců. Farský po Babišovi chce, aby buď zveřejnil jména údajných zlodějů, nebo se omluvil.

Poslanci Janu Farskému (Starostové a nezávislí) se málem podařilo protlačit na schůzi Sněmovny bod, který měl velmi stručný název: "Omluva Andreje Babiše Poslanecké sněmovně". Farskému se nelíbí, že ministr financí loni prohlásil, že je ve Sněmovně až pět zlodějů. A na Farského výzvy, aby tyto údajné zloděje jmenoval, nebo se omluvil, Babiš nereagoval.

K tomu, aby se omluva objevila v programu, chyběl jediný hlas. Ze 140 přítomných poslanců byla pro návrh přesně polovina. Místopředsedu vlády a šéfa ANO Babiše zachránili jeho vlastní poslanci a také několik zákonodárců z ČSSD a KSČM, kteří návrh nepodpořili.

Celá záležitost s omluvou začala už v červnu loňského roku, kdy Babiš doslova řekl: „Kolik je zlodějů ve Sněmovně? Co vím, tak minimálně čtyři, pět."

Toto vyjádření přimělo Farského k tomu, že při poslaneckých interpelacích několikrát požadoval po Babišovi, aby jména těchto zlodějů sdělil, nebo se omluvil. Za celé měsíce ho k tomu ale nepřiměl. "Půl roku na jmenování těch pěti zlodějů čekám a bohužel neúspěšně," prohlásil ve středu Farský před hlasováním Sněmovny.

"Už mi nezbývá jiné čestné řešení než to, že se Poslanecké sněmovně omluví. Doufám, že všichni poslanci, kteří chtějí zachovat důstojnost Sněmovny, teď budou hlasovat pro to. Děkuji za podporu zařazení tohoto bodu, který je v zájmu všech těch, kteří se necítí zloději, " vysvětloval Farský.

Babiš v době hlasování ve Sněmovně nebyl, z jednání se omluvil. V minulosti ale řekl, že jména zlodějů nesdělí, protože by to jeho protivníci použili proti němu. Poslanci Farskému jen poslal kontakty na účastníky loňské Protikorupční konference s tím, že tyto kontakty má využít k získání informací, které by mohly být "předmětem jeho zájmu". Farský tvrdí, že se na ně obrátil, ale nikdo z nich žádné jméno poslance-zloděje neuvedl.

Farský po hlasování sdělil online deníku Aktuálně.cz, že svou snahu v žádném případě nevzdává a bude se dál snažit, aby se poslanci omluvou zabývali.

Radek Bartoníček

Zdroj: zpravy.aktualne.cz, 20. 1. 2016

Štítky
Osobnosti: Jan Farský