Babiš opět neřekl, kdo patří ve Sněmovně ke zlodějům

22. 10. 2015

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) opět odmítl říci, kdo patří mezi "minimálně čtyři pět" zlodějů ve Sněmovně. Při dnešních sněmovních interpelacích se ho na to ptal Jan Farský z opozičního klubu TOP 09 a Starostů. Babiš se obává, že pokud by někoho jmenoval, mohl by mít potíže. "Je to můj názor, já si za ním stojím," řekl ministr k výroku v červnovém rozhovoru pro deník Právo. Poslanci ale nebyli s jeho písemnou odpovědí spokojeni a vyžádali si novou.

Když Babiš mluví jako místopředseda vlády o čtyřech nebo pěti zlodějích, měl by je podle Farského označit, nebo se omluvit. "Jiné čestné řešení neexistuje. Sněmovna si takovou urážku nemůže nechat líbit," uvedl.

"Já myslím, že ti, kteří tady dlouho sedí, tak za ta léta si pamatují, kdo co má za sebou, kdo tady co prosadil, a také víme, jak se vlastně budoval ten korupční systém u nás, ta chobotnice, ta hydra," řekl Babiš. Důkazy, jak poznamenal, ale nemá. "Jména nebudu říkat. Bylo by to použité proti mně," uvedl ministr a poukázal obecně na to, že někteří lidé, kteří "měli odvahu ukázat prstem a ohlásit korupci", měli následně velké problémy a sami byli vyšetřováni a obviněni.

"Platí jedenácté Kalouskovo přikázání: Neprokážeš," pokračoval Babiš a řeč se stočila i na jeho sázku o deset milionů korun s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem ohledně toho, zda byl Kalousek jako ministr financí vyšetřován kvůli povolení internetových loterií. Oba politici tvrdí, že sázku vyhráli.

Za slovíčkaření pokládá Babiš to, zda byl Kalousek prověřován, nebo vyšetřován. Kalousek poukazuje na to, že samotné vyšetřování začíná podle zákona obviněním a on obviněn nebyl, a opětovně Babiše vyzval k úhradě deseti milionů, na které už prý čekají dobročinné organizace. Babiš soudí, že záležitost "zamázla" státní zástupkyně Dagmar Máchová. Kalousek dnes Babiše nazval lhářem, který se navíc rád sází, ale když prohraje, neumí prohru přiznat a lže dál. Ministra taky vyzval, aby místo omluvy věnoval do archivu TOP 09 svoji fotografii ze svatby bývalého politika ODS Ivana Langra s podpisem. "To je slušná nabídka," poznamenal Kalousek.

"Těžce se mi reaguje na lži a pomluvy, které přednesl místopředseda vlády," vstoupil do diskuse Michal Kučera z TOP 09. Poukazoval na to, že Babiš podle něho prosazuje ve Sněmovně pět miliard korun z biopaliv pro skupinu Agrofert, kterou vlastní. "Jste jedním z těch zlodějů vy? Asi ano," podotkl Kučera. Babiš opáčil, že "pět miliard je lež vašeho Kalouska".

Farský nakonec navrhl, aby Sněmovna s Babišovou odpovědí nesouhlasila. Návrh podpořilo 50 z 90 přítomných poslanců, proti jich bylo 23. S opozicí hlasovalo pro návrh i 15 sociálních demokratů a dva lidovci. Babiš bude muset Farskému sepsat odpověď novou.

ČTK

www.ceskenoviny.cz, 22. 10. 2015

Štítky
Osobnosti: Jan Farský
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme