29. 7. 2019
"Všemu lidu Československé socialistické republiky
Včera, dne 20. srpna 1968, kolem 23. hod.  překročila vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice Československé socialistické republiky. Stalo se tak bez vědomí prezidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády i prvního tajemníka ÚV KSČ a těchto orgánů."
 
Brzy to bude 51 let od chvíle, kdy se z československých radiopřijímačů poprvé ozvala tato slova.
 
Více než půl století od chvíle, kdy tanky údajně spojeneckých armád pěti států zahájily okupaci Československa.
 
Dnes ale nechci mluvit o samotné okupaci. Rád bych mluvil o něčem trochu jiném.
 
21. srpen je symbolické datum. Den, kdy se proti naší zemi postavily země, které o sobě tvrdily, že jsou jejím spojencem. Dokonce tvrdily, že jejich armády nikoho neokupují, ale poskytují bratrskou pomoc.
 
Právě dnes vnímám toto datum jako velmi silný symbol.
 
Právě v této době, kdy se vláda naší země opírá o KSČM, jejíž mnozí členové se význam 21. srpna snaží shodit.
 
V době, kdy poslanci Ruské federace navrhují, aby muži, kteří se v sovětských uniformách zúčastnili okupace Československa, získali status válečných veteránů.
 
V době, kdy se na území státu, který se nachází zhruba 500 kilometrů od Prahy, bez souhlasu vlády tohoto pohybují vojáci mocnosti, jenž se prohlašuje za nástupnický stát Sovětského svazu.
 
V době, kdy se tato mocnost prostřednictvím manipulací a šířením polopravd znovu snaží ovlivňovat dění ve státech, které Sovětský svaz přes 40 let násilím držel ve své sféře vlivu.
 
Právě proto je důležité jasně a srozumitelně říkat, že 21. srpen byl okupace a narušení suverenity Československa, že  došlo k porušení mezinárodního práva.
 
Bez ohledu na to o co se cíleně snaží někteří představitelé nejen našeho státu.

Vojtěch Miler, místopředseda MO TOP 09 Liberec

Štítky
Osobnosti: Vojtěch Miler
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme