V jičínské nemocnici roste nový multifunkční pavilon

Královéhradecký kraj na podzim loňského roku zahájil stavbu nového pavilonu A v Oblastní nemocnici Jičín. Za novou multifunkční budovu včetně vybudování jednopodlažního spojovacího koridoru k pavilonům D a E zaplatí zhruba 318 milionů korun bez DPH. Termín dokončení stavebních prací je plánován na léto 2023.

1. 2. 2022

„V podzimních měsících loňského roku proběhla demolice budovy původního pavilonu a ke konci roku stavbaři dokončili výkopové práce. Nyní budují základy pro stavbu nové budovy. Počítáme, že stavební práce vyjdou zhruba na 318 milionů korun. Zastupitelstvo na celý projekt vyčlenilo 620 milionů korun. V této částce je zahrnuto vybavení interiérů, vybavení zdravotní technikou včetně pořízení náhradního zdroje elektrické energie pro celou nemocnici,“ sdělil první náměstek hejtmana Pavel Bulíček odpovědný za krajské investice.

V podzemním podlaží nového objektu vzniknou kromě laboratoří a magnetické rezonance také skladové prostory, strojovny a šatny pro personál. V prvním nadzemním podlaží se bude nacházet transfúzní stanice, hematologie, odběrový úsek a interní ambulance a poradny. Ve druhém patře pavilonu projekt počítá s centrem klinických laboratoří a ve třetím s hemodialýzou. Ve čtvrtém patře bude mít zázemí stacionář onkologie, v pátém budou prostory pro provozní technologie budovy. Součástí stavby nové budovy pavilonu A bude i jednopodlažní spojovací koridor, který naváže na stávající krček mezi pavilony D a E.

„Jičínská nemocnice bude mít multifunkční pavilon s moderními prostory jak pro potřeby pacientů, tak pro zdravotnický personál a další zaměstnance. Modernizace krajských nemocnic je jednou z hlavních priorit Královéhradeckého kraje,“ doplnil radní Zdeněk Fink (HDK, Spojenci pro Královéhradecký kraj) odpovědný za krajské zdravotnictví.

Královéhradecký kraj již v srpnu 2021 v Oblastní nemocnici Jičín revitalizoval hlavní vjezd do areálu s vrátnicí a vybudoval novou lékárnou. Ta dosud v zařízení chyběla a pacienti museli do lékárny vzdálené více jak půl kilometru.

Souběžně se začátkem stavebních prací na místě budoucího pavilonu A proběhl v září 2021 archeologický výzkum, který zdokumentoval přes sto zahloubených objektů. Většinu z nich tvořily sídlištní jámy z mladší doby kamenné, konkrétně spadající do kultury s lineární keramikou (5.600–5.000 let před Kristem). Také nalezli zhruba sedm centimetrů měřící část unikátní neolitické plastiky, a to velký fragment levé paže z vypálené hlíny. Tento kus sošky vznikl v období neolitu, zhruba před 7 000 lety. Artefakty ze záchranných výzkumů si zájemci budou moci prohlédnout na výstavě od 11. března až do 17. dubna v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně.

Zdroj: Královéhradecký kraj

Štítky
Osobnosti: Zdeněk Fink
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme