Hradec bude mít první primátorku. Do čela města míří Pavlína Springerová

Hradec Králové bude mít poprvé ve své historii v čele města ženu. První hradeckou primátorkou se stane jednička kandidátky HDK+TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová. Informaci, kterou Salonky přinesly už minulý týden, v úterý oficiálně potvrdili zástupci nové hradecké pětikoalice. Tu utvoří koalice HDK a TOP 09, ODS, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Pětikoalice bude mít v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel. Vítězné hnutí ANO a SPD míří do opozice.

8. 10. 2022

Další kolo vyjednávání o nové hradecké vládě má za sebou budoucí pětikoalice. V úterý večer se vyjednávací týmy HDK+TOP 09, ODS, Pirátů, Rozvíjíme Hradec (RH) a Změny pro Hradec a Zelených (ZPHZ) dohodly už i na konkrétním rozdělení míst v Radě města. "Dnes jsme se posunuli o pořádný kus dál, dohodli jsme se na složení rady, která bude jedenáctičlenná," řekla po jednání novinářům budoucí primátorka Pavlína Springerová (HDK + TOP 09).

Koalice HDK+TOP 09 bude mít tři radní stejně jako ODS. Po dvou radních budou mít Piráti a RH, uskupení ZPHZ obsadí v městské radě jedno místo. "Jména náměstků v tuto chvíli ještě neřeknu, byla zahájena diskuse ohledně agend a programových priorit jednotlivých náměstků, kterých bude pět. Jsem jedinou kandidátkou na primátorku této pětikoalice, je v tom shoda všech zúčastněných," řekla Pavlína Springerová (HDK + TOP 09).

Poslední vyjednávací schůzka bude příští týden

Na jednání pětikoalice příští týden podle Springerové budou tématem další podmínky koaliční spolupráce. "Jsme ve shodě, že jednáme pouze o této demokratické nepopulistické pětikoalici, není žádná jiná varianta. Sejdeme se v druhé polovině příštího týdne, kdy bychom si všechno měli potvrdit. Z hlediska organizace by mělo jít snad o poslední schůzku, poté bude připravováno koaliční prohlášení a bude podepsána koaliční smlouva," řekla Pavlína Springerová (HDK + TOP 09).

Dodala, že je také podstatná shoda na prioritách pětikoalice, podle ní neexistuje mezi subjekty zásadní problém. "Shoda našich subjektů byla taková, že nebudou existovat uvolnění radní, že bude pět náměstků," řekla Pavlína Springerová (HDK + TOP 09).

Komunální volby v Hradci Králové vyhrálo ANO se ziskem 13 mandátů před druhým uskupením HDK a TOP 09 se sedmi mandáty, třetí byla ODS s pěti mandáty. Piráti mají čtyři mandáty, Rozvíjíme Hradec drží tři křesla stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Vítězné ANO skončí v opozici

Hnutí ANO krátce po sečtení voleb vyslovilo zájem o koalici s ODS, s tím, že by si nenárokovalo post primátora. Koalice ANO a ODS by ale měla pouze menšinových 18 mandátů. Hnutí ANO s ODS ve vedení města spolupracovalo v uplynulém volebním období. Zastupitel za ANO Denis Doksanský minulý týden v České televizi řekl, že rozhodující 19. hlas by pro možnou koalici ANO s ODS mohl dodat člen Trikolory zvolený do zastupitelstva na kandidátce SPD. Takovou možnost vzápětí člen vyjednávacího týmu ODS Miroslav Hloušek odmítl. Zbývající strany pětikoalice daly již dříve najevo, že odmítají koalici s hnutím ANO i SPD.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, primátorem se stal Alexandr Hrabálek (ODS). Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Tomáš Kulhánek

Zdroj: salonkyhk.cz

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme