Řádek: Hradec díky recyklaci sází nové stromy

Před téměř třemi lety spustilo město Hradec Králové ve spolupráci s Hradeckými službami projekt re-use. Ve sběrných dvorech byly otevřeny tzv. re-use pointy, kam mohou lidé odnášet nepotřebné věci, ty jsou pak za drobný obnos prodávány. Za loňský rok se podařilo vybrat téměř 280 tisíc korun a celý výtěžek byl věnován na výsadbu nových stromů, kterou realizovaly Městské lesy Hradec Králové. Díky projektu re-use jich bylo vysázeno několik stovek.

13. 1. 2023

„Hlavním smyslem tohoto projektu je předcházení vzniku odpadu, protože část věcí, kterou občané odnesou do sběrných dvorů, najde ještě další využití. S tím se pojí také fakt, že si zde lidé mohou pořídit funkční věci nejen do domácnosti za symbolický obnos,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek (TOP 09).

V Hradci Králové fungují re-use pointy, místa určená k prodeji použitých věcí, ve čtyřech sběrných dvorech. První se otevřel v červenci roku 2020 ve sběrném dvoře v ulici Bratří Štefanů, poslední byl spuštěn před rokem v lednu ve sběrném dvoře U Labe v Říční ulici. Právě loňský rok byl podle Hradeckých služeb nad očekávání příznivý. „O tuto službu je z řad veřejnosti velký zájem. Nejvíce nám roste poptávka po nádobí a jiném drobném vybavení do domácnosti a knížkách. Re-use centrum si oblíbily také maminky, které zde často pořizují věci pro děti, ať už jde o vybavení jako kočárky a postýlky, nebo dětské hračky,“ říká ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek. Vedle toho jsou na re-use pointy přijímány domácí potřeby, sportovní vybavení, nářadí, nábytek, dekorace, jízdní kola i autosedačky.

Provoz služby re-use zajišťují Hradecké služby na vlastní náklady, veškeré vybrané finance byly darovány hradeckým městským lesům na výsadbu nových stromů. Za loňský rok se podařilo vybrat bezmála 280 tisíc korun, za které lesníci vysázeli stovky nových stromů. „Sazenice jsme již vysázeli na jaře a na podzim. Pořídili jsme dub zimní, který zpevňuje kořeny půdu a do našich hradeckých lesů patří, a třešně ptačí, které slouží nejen jako krmivo pro ptactvo, ale i nádherně kvetou. Stejně jako u dubu se jedná o původní lesnickou dřevinu z naší oblasti. Vysázeny byly u asfaltového okruhu za Černou strání směrem na Svinary,“ popisuje ředitel Městských lesů Milan Zerzán. 

Zdroj: Magistrát města Hradec Králové

Štítky
Osobnosti: Lukáš Řádek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme