Poplatky u lékaře zrušeny, počet návštěv opět stoupá. Co na to ministři?

ČRo Plus

25. 2. 2015

S vítězstvím ČSSD se poplatky po šesti letech odebraly na věčnost. Měly nějaké výhody? Budou našemu zdravotnictví chybět? 

„Pro nás to byl jeden ze symbolů toho, že nemá existovat finanční bariéra přístupu ke zdravotní péči,“ uvedl v pořadu Pro a proti ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), 

Podle něj nemá záležet na tom, jestli lidé mají dostatek peněz v peněžence, aby se dostali k lékaři. 

Ministr má údajně statistiky, o které se může opřít. „Zhruba rok až dva po zavedení poplatků skutečně v ambulancích ubylo pacientů, ale v dalších letech se to vrátilo zpátky na původní úroveň. To ukazuje, že poplatky regulační efekt neměly.“ 

Poplatky byly vlajkovým tématem sociální demokracie, a to nejen v posledních volbách, potvrdil Němeček. „A lidé rozhodli: volby dopadly tak, že většinu dostaly strany, které přistoupily na to, že poplatky nechtějí, a v demokratické společnosti to máme respektovat.“ 

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) na regulačním účinku poplatků trvá a argumentuje českými specifiky. 

Konkrétně počet kontaktů evropského pacienta s ambulantním lékařem je v průměru 6 návštěv za rok, zatímco v České republice je jich za stejné období 12. „Rezerva na to, aby lidé mohli přijít k lékaři, když to opravdu potřebují, tady je skutečně veliká,“ tvrdí bývalý ministr. 

Po zrušení poplatků s novým rokem se opět zvýšil počet ambulantních návštěv. „Poplatky skutečně měly regulační účinek. I když se o tom diskutovalo, praxe ukazuje, že se po jejich zrušení ordinace začínají plnit ještě více než dříve.“ 

„Regulační efekt se ale definitivně ukáže za rok nebo dva, kdy budou k dispozici dlouhodobější statistiky,“ vybídl k trpělivosti bývalý ministr zdravotnictví. 

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme