Očista Lesů ČR po „Bendlovsku“

4. 4. 2013

Pachuť, spojená s  výběrovým řízením na funkci generálního ředitele Lesů ČR nemá konce. Ministr zemědělství po zrušeném výběrovém řízení sdělil, že žádný z uchazečů nesplnil stanovené požadavky. Vzhledem k tomu, že tyto požadavky nikdo nezveřejnil, pravděpodobně ani nebyly stanoveny. Vždyť se přece vše děje „transparentně“. Ministr poté upřesnil výhrady ke kandidátům s tím, že každý z nich má svoji historii. To je skutečně pravda.

Historii máme každý. Bezpochyby ji má i jeden z kandidátů Jiří Novák, který, mimo nezpochybnitelnou odbornou úroveň a manažerské schopnosti v minulosti předvedl, že PR se dá dělat za pár stovek tisíc Kč, nikoliv za 100 mil. Kč. Další z kandidátů, Josef Vojáček, zase ve své historii předvedl, nejenom, že umí úspěšně řídit podobný podnik, ale náklady na IT tohoto podniku se pohybovaly na úrovní cca 10 tis Kč na jeden PC, oproti 130 tis. Kč na jeden PC (!!!) u Lesů ČR. Nejméně dva další kandidáti by přišli s „nepřijatelným“ názorem, že pokud má podnik právní oddělení, není třeba utrácet za externí právní služby 100 mil Kč ročně. Taková historie by všechny podobné kandidáty měla v nekorupčním prostředí do těchto funkcí preferovat.

Kroky ministra zemědělství Petra Bendla však jasně ukazují, že jeho preference jsou evidentně jiné. Podnik dále řídí pověřený Michal Gaube, účastník všech podezřelých IT zakázek, které prošetřuje Policie ČR. Při svém pověření stihl zrealizovat ještě tendr na právní služby za 400 mil. Kč na čtyři roky, tendr na PR ve výši cca 100 mil Kč ročně, vyhlášeny jsou další nesmyslné zakázky v oblasti IT ve výši další cca100 mil. Kč. Logistickým klenotem, zveřejněným na centrální adrese Lesů ČR, pak je vyhlášení tendru na posouzení racionálnosti vynaložených prostředků v oblasti IT za 3 mil. Kč, který Lesy ČR vyhlašují samy na sebe, navíc však v takových lhůtách, že výsledek může přijít až po realizaci předcházejících investic. Jinými slovy, nejdříve peníze utratíme a pak nám firma za 3 mil. Kč řekne, zda to bylo dobře.

Pravdou je, že teď už může nastoupit kterýkoliv ředitel, protože noty jsou na cca 4 roky rozdány. A protože se v Čechách nic neutají, jistícím prvkem pro nastavený systém a podmínkou nového ředitele má být setrvání Michala Gaubeho ve funkci ekonomického ředitele a jmenování Jiřího Červenky do funkce výrobního ředitele. Jeho lesnická praxe je prakticky nulová, ale jako bývalý poradce ministra vnitra Ivana Langera a poradce Svatopluka Sýkory jistě tu správnou kontinuitu zajistí. Nelze odhadnout, zda je tato politika skutečně dílem ministra Bendla, nebo nitky těchto machinací vedou do míst, kde by provize z podobných nesmyslných investic chyběly. V očích veřejnosti tyto kroky však vedou k posílení diskreditace nejenom ODS, ale politiky jako celku.

Nejenom mezi zmíněnými kandidáty ve zrušeném výběrovém řízení, ale mezi odbornou veřejností obecně, je dost lidí, kteří dovedou tyto manažersko-personální postupy posoudit a jejich názor je jediný – nastavení mechanizmů, které zajistí evidentní zlodějiny nejen do konce tohoto volebního období, ale ještě do poloviny dalšího. Při vší úctě ke koaličnímu partnerovi nemám sílu lesnické veřejnosti tento názor vyvrátit. Vlastní zkušenost a znalost těchto věcí mě totiž utvrzuje v tom, že je to bohužel pravda. 

Jiří Oliva
poslanec a místopředseda PS PČR za TOP 09

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme