Nemocnice Královéhradeckého kraje vykázaly za první tři kvartály letošního roku zisk

Nemocnice Královéhradeckého kraje výrazným způsobem zlepšují své hospodaření. Za první tři kvartály letošního roku vykázaly zisk ve výši 7,4 mil. Kč, přitom za srovnatelné období loňského roku vykázaly ztrátu ve výši 64,1 mil. Kč. Významně se zlepšil ekonomický výsledek náchodské a trutnovské nemocnice. Oběma pomohly zejména zvýšené příjmy od zdravotních pojišťoven.

1. 11. 2019

„S potěšením mohu konstatovat, že se celkové hospodaření nemocnic spadajících pod ZH KHK a.s. výrazně zlepšilo do té míry, že za první tři kvartály letošního roku vykázaly zisk ve výši 7.359 tis. Kč. Vloni přitom nemocnice ve srovnatelném období hospodařily se ztrátou 64.110 tis. Kč,“ představil výsledky nemocnic k 30. 9. tohoto roku náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar (TOP 09). „V letošním roce se podařilo ukončit některá vleklá jednání se zdravotními pojišťovnami, což mělo kladný vliv na hospodaření zejména Oblastní nemocnice Náchod a Oblastní nemocnice Trutnov. Zde se nám velmi osvědčil společný přístup k jednání,“ informoval předseda představenstva ZH KHK a.s. Ing. Marian Tomášik, MBA.

Nejvýraznější meziroční změna ve výsledcích hospodaření proběhla v největší nemocnici Zdravotnického holdingu – v Oblastní nemocnici Náchod. V loňském roce vykázala za prvních devět měsíců ztrátu ve výši 44.107 tis. Kč, v letošním roce naopak zisk ve výši 7.388 tis. Kč. Významná změna proběhla také v Oblastní nemocnici Trutnov, která proměnila ztrátu 14.170 tis. Kč na zisk ve výši 9.141 tis. Kč. „Jsem přesvědčen, že nejhorší období v Oblastní nemocnici Náchod je již za námi a kroky a opatření zavedená její statutární ředitelkou Ing. Ivanou Urešovou, MBA budou i nadále přinášet pozitivní efekt. Také z výsledků Oblastní nemocnice Trutnov je zřejmé, že její statutární ředitel Ing. Miroslav Procházka, Ph.D. je člověkem na svém místě. Oběma a samozřejmě také všem zaměstnancům chci velmi poděkovat za kvalitně odváděnou práci,“ doplnil náměstek Cabicar.

Také Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem zlepšila meziročně své hospodaření přibližně o 1 mil. Kč a vykázala za devět měsíců vyrovnaný hospodářský výsledek. Z tohoto pohledu zatím nejhůře dopadla za první tři kvartály Oblastní nemocnice Jičín, která se propadla v uvedeném období do dvojnásobné ztráty na –8.864 tis. Kč. Avšak ani u této nemocnice neočekáváme za celý rok 2019 záporný hospodářský výsledek a to i s ohledem na schválenou druhou část vyrovnávací platby za závazek veřejné služby Zastupitelstvem Královéhradeckého kraje v říjnu tohoto roku.

Důsledkem příznivých hospodářských výsledků Oblastní nemocnice Náchod je zlepšení platebních schopností nemocnice. „Nemocnici již od roku 2016, kdy proběhla celá řada investic z vlastních zdrojů, tíží závazky po splatnosti. Jsem ráda, že se nám tyto závazky po lhůtě splatnosti daří postupně snižovat. Ke konci roku 2017 činily více než 65 mil. Kč, o rok později to bylo přes 52 mil. Kč a nyní aktuálně je to přibližně 17,5 mil. Kč,“ doplňuje statutární ředitelka Ing. Ivana Urešová, MBA.

„Pozitivní zprávou, kterou nelze opomenout, je také skutečnost, že Oblastní nemocnice Náchod v letošním roce nebude žádat Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje o žádnou mimořádnou vyrovnávací platbu, jak tomu bylo v uplynulých letech, a přesto předpokládáme vyrovnaný hospodářský výsledek na konci roku,“ dodává náměstek Cabicar.

Všechny nemocnice v tuto dobu pečlivě studují nově vydanou úhradovou vyhlášku pro rok 2020, od které se bude odvíjet financování zdravotní péče v příštím roce. „Finální úhradu poskytnuté péče za rok 2018 se podařilo v rámci našich možností a ve srovnání s rokem 2017 vyjednat s pojišťovnami na poměrně dobré úrovni. Jednání nad uplynulým rokem jsou již skoro všechna uzavřena,“ vysvětluje předseda představenstva ZH KHK a.s. Marian Tomášik.

Na udržení péče na ztrátových odděleních přispívá Královéhradecký kraj, a to tzv. závazkem veřejné služby. V letošním roce do nemocnic ZHKHK takto pošle na provoz 224 milionů Kč. Z toho 146 mil. Kč je mandatorním výdajem nemocnic, neboť od roku 2018 navýšily nemocnice mzdy zaměstnancům o 10 % a to i přes nedostatek finančních prostředků z úhradové vyhlášky. I z tohoto důvodu kraj do svých nemocnic prostřednictvím vyrovnávací platby finanční prostředky poskytl.

Lucie Chytilová

Zdroj: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje

Štítky
Osobnosti: Aleš Cabicar
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme