Náš program je dostatečně sociálně orientovaný

17. 10. 2013

Podpořit svého bývalého náměstka Marka Ženíška, který na Ministerstvu zdravotnictví pracoval dva roky, přijel do Plzně v pondělí exministr Leoš Heger. V komorním prostředí mezi několika desítkami především lékařů se rozhovořil Leoš Heger o zdravotnických reformách, o tom, co TOP 09 stihla ve vládě a na co již nezbyl čas.

S Markem Ženíškem, vaším lídrem, jsme měli velmi dobré vztahy,“ řekl na úvod Heger a vzpomněl na časy, kdy jeho bývalý náměstek přešel do resortu z Ministerstva spravedlnosti.  „Já vedu volby u nás v Hradci Králové, ale přijel jsem jej podpořit, protože si potřebujeme navzájem pomoci,“ dodal na začátku téměř hodinové veřejné debaty.

"Snažili jsme se, jak to šlo, zkrotit rozhazovačnost ve vládě, ne vždy se nám to dařilo. Náš nynější program je, myslím, dostatečně sociálně orientovaný. Teď je velmi vypjaté, hektické období, ale snad to dopadne vcelku dobře." Podle Hegera je třeba dále centralizovat úzce specializovaná a velmi náročná a drahá pracoviště, protože "…jde především o peníze a nemůžeme si dovolit dávat nejšpičkovější zařízení do různých menších zařízení. Co je ale velmi důležité, je zapotřebí se věnovat dlouhodobé péči, tam vidím potřebu se zásadně orientovat. Nemocnice nám po velkém křiku uvolnily nějaká lůžka, ale byl to spíše politický problém, takže nakonec takové omezování nenastalo. A právě z přebytku těchto volných lůžek, třeba pro akutní péči, bychom rádi vytvářeli lůžka pro chronicky nemocné nebo staré pacienty. Samozřejmě bych také rád dal více možností domácí péči."

Velkým úkolem je podle exministra psychiatrická péče, na jejíž rekonstrukci se měl aktivně podílet právě Marek Ženíšek. „Máme plné hřbitovy dat a čísel, ale neumíme je dát dohromady,“ řekl dále na adresu výkonů a reálných cen ve zdravotnictví.  „Je třeba, aby se srovnaly rozdíly mezi velkými a menšími nemocnicemi. Výkony jsou tam stejné, ale ceny diametrálně odlišné. No a ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny by určitě nemělo zasedat třicet politiků…“

Marek Ženíšek povede TOP 09 v kraji další dva roky
Lídrem kandidátky plzeňské TOP 09 je Marek Ženíšek

Lékařská komora rovná se odbory
V Plzni však jistě nepotěšil vedení Lékařské komory. Z ní se podle Leoše Hegera stal odborový orgán. "To se prostě nepovedlo, dnes je to zcela něco jiného, než co to mělo být. Nabrala zcela jiný směr, nejde jí o profesní růst a odbornosti." "Prostě politizuje…", zaznělo polohlasně z davu. "Já bych to viděl tak, aby členství některých specialistů nebylo povinné. To se samozřejmě komoře líbit nebude, ale ani já nejsem z tohoto stavu nadšený a jako ministr jsem si užil dost a dost, to mi věřte."

Ne všichni přítomní však byli s názorem zajedno. Ještě více se názorově rozcházeli s tvrzením, že "….je třeba odstátnit nemocnice, udělat z těch největších fakultních univerzitní, protože jsou-li jsou příspěvkové, tak jim o hospodaření moc nejde, management se chová rizikově a bez nějakých problémů, jak se říká, zasekne sekyru, protože on to kraj a další zas nějak zaplatí. Proto je třeba větší odpovědnost manažerů! Vytvořit z nemocnic neziskové organizace je, myslím, právě ta nejlepší cesta. A samozřejmě, ze špičkových krajských univerzitní. Ještě jsem neslyšel o tom, že by univerzity byly ve ztrátě."

Veřejné zakázky pro obskurní firmy
Přítomní dále diskutovali o postavení zdravotních sester, kterých je čtyřikrát více než lékařů. "Já si dokážu představit, že by třeba mohly dělat lehčí anestezie," podotkl Leoš Heger. Dále také zaznělo, že patovým stavem je nakládání se sebepoškozovateli, a to i těmi, kteří nedodržují lékařské pokyny. "Narážíme na listinu základních práv a svobod, na ústavu, že prostě mají stejná práva jako ti, kteří se o své zdraví dobře starají," reagoval na tuto problematiku exministr.

Posledním velkým tématem, kterému se přítomní věnovali, byly veřejné zakázky a jejich specifika ve zdravotnictví.  Jak zaznělo od posluchačů, ve výběrových řízeních většinou vyhrávají nejnižší nabídky, za kterými jsou obskurní firmy, které nabízí nekvalitní a především nepotřebné přístroje.  "Myslím, že se tady boj proti korupci obrátil proti nám," posteskl si host. "Já jsem přesvědčen, že nejlepší cesta je zodpovědné hospodaření jasných vlastníků a subjektů a co nejméně všelijakých dotací."

Témata lázeňství, lékové problematiky nebo nedostatku lékařů zůstala bohužel nepovšimnuta.  Zdravotním pojišťovnám se vytkla malá soutěživost a konkurence, na otázku týkající se možných rušení oddělení v nově zřizovaných neziskových organizacích, tj. odstátněných nemocnicích,  se přítomní dozvěděli, že i v krajských a městských zařízeních se tato oddělení také ruší, a že je jen a jen na vlastníkovi, případně zřizovateli, jak vidí vývoj, samozřejmě s důrazem na ekonomiku provozu.

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme