Mělnická bouda prošla rekonstrukcí interiéru

Dětská ozdravovna Mělnická bouda v Peci pod Sněžkou byla dnes slavnostně otevřena po rekonstrukci za 16 milionů korun. Nejvýše položené lůžkové zdravotnické zařízení v celé České republice nabízí pobyty především dětem s opakovaným či chronickým dýchacím onemocněním.

17. 12. 2018

Horská chata položená v horní části lyžařského areálu Zahrádky prošla od letošního dubna do listopadu celkovou přestavbou interiérů v hodnotě 16 milionů korun, a to za výrazné podpory Královéhradeckého kraje, který je zřizovatelem Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov.

„Hlavním cílem rekonstrukce bylo vybudování sociálních zařízení na jednotlivých pokojích. Současně jsme ale vyměnili veškeré rozvody včetně vzduchotechniky, zrekonstruovali jsme kuchyň, jídelnu a školní třídy. Dále jsme pořídili nové vybavení pokojů, jídelny, kuchyně a dětské herny,“ popisuje změny náměstek hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09) odpovědný za oblast zdravotnictví.

V roce 2016 byla navíc Mělnická bouda zateplena, což si vyžádalo investici 4,2 milionu korun. Její celková kapacita se úpravami nezměnila a zařízení tak díky vhodným klimatickým podmínkám východních Krkonoš nabízí 45 lůžek pro děti ohrožené životním prostředím, především s opakovanými onemocněními dýchacích cest, astmatikům, alergikům ale i dětem s nesprávným životním stylem či z nevhodného sociálního prostředí.

Děti mohou být doprovázeny rodičem nebo jinou dospělou osobou. Pobyty jsou poskytovány na základě lékařského návrhu a jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Stejně jako sousední bouda Salomon, rovněž nedávno zrekonstruovaná, poskytuje Mělnická bouda komplexní zdravotní, pedagogicko-psychologickou i sociální péči.

„Zájem o pobyt dětí v krajských ozdravovnách letos opět stoupl. Za uplynulých 11 měsíců tohoto roku v nich bylo odléčeno více než 2100 dětí. Vloni to byly necelé dva tisíce dětí,“ dodává náměstek Aleš Cabicar.

Nejvhodnějším obdobím pro pobyt v dětské ozdravovně je období podzimních inverzí, kdy se průmyslové aglomerace dusí ve smogu a na horách je sluníčko a čistý vzduch. Dalším vhodným obdobím je období jara, kdy zejména alergici mohou přečkat období květu silně alergizujících rostlin na horách, kde jsou ještě zbytky sněhu a vrátit se do nížin až po jejich odkvětu a vyhnout se tak kontaktu s alergenem.

Královéhradecký kraj je zřizovatelem dalších tří ozdravoven: DO Království, Nemojov, DO Bedřichov, Špindlerův Mlýn a DO Svatý Petr, Špindlerův Mlýn a zároveň je jediným krajem, který dětské ozdravovny provozuje.

Lukáš Vaníček

Zdroj: Královéhradecký kraj

Štítky
Osobnosti: Aleš Cabicar
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme