Hradec staví“ arénu: dvojče Plzně s lízátky?

7. 4. 2016

HRADEC KRÁLOVÉ S oficiálním představením zbrusu nového konceptu fotbalového stadionu sice město čeká na vhodnou příležitost, avšak architektonické návrhy Daniela a Pavla Němečkových se již stihly z radniční elektronické pošty zatoulat. Čerstvé plány, jak by v nedaleké budoucnosti mohla vypadat hradecká aréna, má k dispozici rovněž redakce MF DNES. 
Návrh stadionu je nikoli náhodou nápadně podobný plzeňské Doosan Areně. Má žluto-černou prolamovanou fasádu a 9 773 míst k sezení. Zůstanou zachovány charakteristické osvětlovací stožáry, které se jen přemístí blíž k hrací ploše, okolo sportoviště přibudou nová parkoviště i třetí tréninková plocha. „S otcem jsme vymysleli plzeňský stadion, který se realizuje za provozu v etapách. V Hradci Králové se náš nápad tak líbil, že jej chtěli také,“ říká architekt Daniel Němeček. „Návrhy se mi velmi líbí. Možností jak stadion udělat, příliš mnoho není. Také požadavky FAČR (Fotbalová asociace České republiky pozn. red.) jsou velmi striktní a to, co projektant navrhl, je schůdnou variantou pro výstavbu,“ neskrývá spokojenost náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). 
Diváci v prvních řadách všech čtyř tribun by měli sedět asi sedm metrů od pomezních čar, turnikety, sociální zařízení i občerstvení jsou navrženy pod tribunami, odkud vedou průchody k hrací ploše a jednotlivým místům. Celý stadion by měl být obehnaný ochozem, jako hlavní tribuna je navržená západní, kde bude zázemí pro hráče, administrativu i VIP hosty, stávající val severní tribuny by se mohl proměnit v amfiteátr pro několik stovek diváků na pořádání různých kulturních akcí. Nové parkovací plochy mají vzniknout na místě současného dětského dopravního hřiště i na jižní straně mezi nynějším areálem stadionu a Malšovickou ulicí, kde se plánuje i třetí plocha tréninkového hřiště. Hlavní vjezd je plánovaný k západní tribuně, mezi amfiteátrem a řekou Orlicí by mohl vzniknout park. 

Tvrdý limit: do 400 milionů korun 

Když vloni v únoru představil hradecký architekt Tomáš Vymetálek studii proveditelnosti, dominantním prvkem stadionu podle něj mohla být membránová střecha, podobná té, která už kryje například dopravní terminál, tribuny stadionu Bavlna či tržnici na náměstí 28. října. Jenže v konceptu architektů Němečkových už extravagantní zastřešení chybí. 
Důvod je jednoduchý: membrána je příliš finančně náročná a takový druh zastřešení si kvůli jasnému limitu nemohu dovolit navrhnout,“ přiznává Daniel Němeček, který od města dostal velmi těžké zadání. „Celá stavba se musí vejít do 400 milionů korun včetně parkovišť, dopravního napojení, ale i například inženýrských sítí. Na stadion tedy zbude sotva polovina peněz,“ pokračuje spoluautor plzeňské fotbalové arény, jenž navrhl i nejúspornější možnou variantu - stadion zcela bez fasády, pouze se zakrytým ochozem pro diváky. 
Celkové urbanistické rozvržení stadionu včetně etapizace výstavby plně vychází z naší studie proveditelnosti. Koncept se liší jen v detailech jako například zaoblená průčelí stadionu, pojednání fasádních obkladů nebo uspořádání místností ve druhém a třetím podlaží západní tribuny, ale to se jistě doladí v průběhu prací na projektu,“ uvádí architekt Vymetálek, spoluautor hradeckého územního plánu. 
Že hradecký fotbalový stadion podle vize Němečkových má za sebou už poměrně dlouhou cestu, svědčí nejen znalost projektu na FAČR, ale i schůzka koordinační skupiny, která se na hradeckém magistrátu konala ve čtvrtek. „Už máme za sebou jednání se zástupci fotbalové asociace a dohodli jsme se na dalších úpravách arény,“ říká Němeček. 
Prozatím „tajný“ koncept se již dostal do rukou i aktivistům z Kruhu pro občanskou společnost (KOS), kteří od začátku upozorňují, že město odmítlo architektonickou soutěž. „Kdybychom ji udělali, už jsme tu mohli mít deset návrhů,“ zdůrazňuje architekt Jan Čížek, předseda spolku KOS, který má výhrady i ke konceptu: „Je na tom ještě potřeba pracovat, přijde mi to jako hodně pracovní verze a nevím, zda je to konečný návrh, o kterém ani nevíme, k čemu bude sloužit. Návrh je velmi nápadně podobný plzeňskému stadionu, jen ho upravili na podmínky Hradce. Neříkám, že je špatně, ale Hradec by mohl mít něco originálnějšího. Líbí se mi například stadion Slavie, kde je v tribuně zakomponovaný hotel. Něco podobného bychom mohli mít i v Hradci, jen musí být vize a hlavně příprava.“ 

Termín zahájení: už příští rok? 

Kromě limitu 400 milionů korun mělo město další podmínku: na „staveništi“ se budou moct hrát ligové zápasy. „Realizace bude rozdělená do několika etap a v každém okamžiku bude možné využívat hrací plochu pro nejvyšší fotbalovou soutěž,“ stojí v průvodní zprávě konceptu. 
Projektant nám již odevzdal koncept, nyní má osm týdnů čas i na odevzdání dokumentace k územnímu rozhodnutí,“ uvádí náměstek Vedlich, který doufá, že stavba by mohla být zahájená už v příštím roce. V jeho víře jej utvrzuje i Daniel Němeček: „Je to opravdu reálný termín,“ dodává. 

Celá stavba se musí vejít do 400 milionů korun včetně parkovišť, dopravního napojení i inženýrských sítí.

Regionalni mutace| Mladá fronta DNES - Hradecký kraj
Petr Záleský, redaktor MF DNES

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme